Perilovo-kopřivová limonáda - aneb bojujeme proti alergiím

Dorazilo jaro, začala jsem kýchat. Uvidíme, jak to dopadne letos, protože tentokrát budu připravena a budu proti alergické reakci bojovat limonádou. Kvašenou, pochopitelně. A to z kopřivy, perily a rozmarýnu. To jsou totiž bylinky, které by právě se sennou rýmou měly i pomáhat.

Tak uvidíme.
Co je perila? Perila je asijská fialová kopřiva. Už jsem jí věnovala článek - Korejci z ní dělají velmi zajímavé kimči a je moc dobrá jak na posypání ve směsi bylinek na asijské pokrmy, tak samostatně třeba s rybou.

Hlavní účinnou složkou tu je kyselina rozmarýnová, která má zmírňující vliv právě na pylové alergie. Ostatně právě perilu jedí Japonci nejčastěji k mořským plodům, protože pomáhá lidem, kteří na ně jsou citliví, aby je nedráždily. Japonci tvrdí, že by měla být i mírně antidepresivní. A to se taky hodí, takhle na jarní únavy. Těm Japoncům to ale vyšlo jen na myších.

Perila by se neměla kombinovat se sedativy a léky na snížení cholesterolu, protože dělá to samé a mohla by zesílit jejich efekty.

Rozmarýn by navíc pozitivně měl ovlivňovat stav pleti a vlasů, ovšem rozhodně by ho neměly užívat těhotné, protože vysoké dávky mohou vést k potratu.

Evropská kopřiva, kromě toho že je to všeobecně velmi prospěšná bylinka, tak právě tlumí také alergické projevy. Pokud užíváte inzulin, tak na kopřivu pozor - snižuje hodnoty krevního cukru. Stejně tak by se neměla kombinovat s léky na vysoký krevní tlak nebo na ředění krve.

No a probiotické účinky kefíru také pomáhají zvládat alergie, zejména sennou rýmu.

Takže když to budu užívat, tak nějaká poblbaná rýmička přece nemá nárok, ne? Ehm... Třeba... Možná?
a kdo chce alergie potlačovat
alkoholem, naloží perilu do vodky

Protialergický kefír

Ingredience na sirup:
  • svazek perily,
  • stejné množství kopřiv,
  • svazeček rozmarýnu nebo dvě až tři lžíce sušeného,
  • 1 litr vody,
  • 500 g cukru,
Rozpusťte cukr ve vodě a přidejte do toho bylinky. Vařte cca 20 minut, než se polovička vody odpaří a začne to sirupovatět.  Na teploměru by se mělo objevit nějakých 105-110 stupňů Celsia a při chladnutí by měl cukr dělat tenkou nitku. Sirup by měl mít nazelenalou barvu. 

Přeceďte a nechte vychladnout. 

Na limonádu
Smíchejte kefír se sirupem a nalijte ideálně do patentní lahve. Nechte 12 hodin fermentovat při pokojové teplotě a pak dejte na 12-24 hodin dozrát do lednice. S klesajícím pH začne perila růžovět, takže to pak bude mít moc pěknou barvu.

Chuť je taková bylinkově kořeněná. Dobré to je. 

Komentáře