Turecké kvašáky - Salatalik Tursusu

Turşu na tržnici
Většina světa kvasí okurky s koprem. Pokud chcete nějaké takové recepty vyzkoušet, koukněte sem. Klasické česko-slovenské recepty pak najdete tady. Případně projděte i ostatní články o okurkách, které tu mám - dozvíte se jak na okurkové kimči, co dělat, aby zůstaly co nejkřupavější a proč kvašáky nemůžete mít krásně zelené.

Tenhle recept  patří ke klasickým tureckým receptům na nakládanou zeleninu. Turci jsou velmoc, když na kvašené a nakládané věci dojde. Pokud tam pojedete na dovolenou, určitě zkuste najít tržnici kde nakupují místní a hledejte stánek s tursu - tedy nakládanou zeleninou. Za případné fotky sdílené na zkvašeném facebookovém či twiterovém účtu budu moc vděčná.

Pro dnešek tedy recept na turecké okurky.

Salatalik Tursusu

Suroviny na 0,5 l sklenici:
 • 200 g malých nakládaček,
 • půlka citronu, ideálně chemicky neošetřeného,
 • 3 řapíky naťového celeru (teď jsou zrovna v sezoně, takové ty maličké čerstvé celery s listím, klasický řapíkatý celer je v tomto případě málo aromatický, spodek celeru můžete nařezat na tenčí plátky, osolit, pomastit a ogrilovat),
 • 50 g naklíčené cizrny,
 • 300 ml vody,
 • 15 g soli,
 • 1-3 stroužky česneku.
Rozpusťte sůl ve vodě, do vyvařené sklenice dejte česnek, okurky, celerové listí a plátky citronu. Přidejte hrstku naklíčené cizrny. Zalijte vodou, zatižte tak, aby všechny pevné kousky byly pod hladinou slaného láku a nechte 5-6 dní kvasit. Posléze uchovávejte v chladu.

Chuť je vcelku odlišná od klasických kvašáků, ale rozhodně je to moc výtečná záležitost,  k letnímu grilování jako dělaná.

Ještě k té cizrně - Turci do té zeleniny, kterou kvasí a nenakládají do octa, často přidávají cizrnu. Mé překládací google-fu si zatím neporadilo s otázkou, proč to dělají a jestli ji tam dávají syrovou nebo vařenou. Ale vzhledem k tomu, že naklíčené luštěniny hozené do kořeněného láku prokvasí velmi lahodně, tak jsem tam začala dávat právě naklíčenou cizrnu.

Pokud někdo víte, jak to s tou cizrnou doopravdy je, nebo máte nějakou teorii, tak sem s ní!

Komentáře

 1. 20 let nakládám po řeckém způsobu, zelí, celer, česnek, cizrna. Řecká a Turecká kuchyně mají mnoho společného, i názvy - řecky je kvašená zelenina nazývána τουρσί = tursi , což je velmi podobné tureckému tursu. Cizrna se přidává údajně kvůli tomu, aby kvašená zelenina, solný nálev nezeslizovatěl. Zdá se že to funguje :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A tu cizrnu tam sypu suchou :-)

   Vymazat
  2. Super - díky moc, to by mohlo dávat smysl - že by v cizrně bylo něco co brání rozvoji slizutvorných bakterií (nečastěji bacilus subtilis).

   Vymazat
 2. Takže zkusit cizrnu nasypat k řepě, aby neudělala slizký syrup?

  OdpovědětVymazat
 3. 15g soli na 300mL vody mi vychází jako 5% solný roztok. Je to v pořádku? Ted´ jsem to tam nalil....

  OdpovědětVymazat

Okomentovat