Rýže koji část 2. – pěstování

Odšťavňovací hrnec uvaří
párou i rýži

V úvodním článku tohoto seriálu jsme si pověděli, k čemu je vlastně dobré pustit nějakou plíseň na rýži. Víme už také, že pokud bychom si chtěli s koji rýží pohrát, museli bychom si koupit půlkilový sáček za pětistovku, a to se nám nechce. Asijští zemědělci také nechodili před eóny do biokrámků a nekupovali si tam sáčky za pětistovky. My jsme zvědaví experimentátoři a nic nám nebude stát v cestě. Užijme si legraci s fermentováním, dokud to ještě jde a dokud nám to EU nezakáže. Pak už jen potají a ilegálně a s o to větším nasazením.

V prvé řadě vás uklidním — nebudeme začínat kopáním terasovitého rýžového pole, budováním zavlažovacího systému a sázením rýžových sazenic do bahna. Spokojíme se s již vypěstovanými zrnky.

Pro vypěstování plísně není potřeba čekat speciálně na žádnou konkrétní dobu v roce, akorát v létě při teplotních špičkách se vám rostoucí koji snáze přehřeje.

Vybavení

Dosti legrácek, je na čase si trošku zaplesnivět. Budete potřebovat toto vybavení:

 • 2 kg kulatozrnné rýže, postačí ta úplně nejlevnější nejobyčejnější, Arborio je zbytečně drahá, drobní škudlilové si pořídí 2 kg ječných krup (celé kroupy, ne krupky),
 • spory plísně Aspergillus oryzae
 • třípatrový napařovací hrnec na odšťavňování ovoce, takový tamten, co ho máte na půdě už 30 let a nevíte, k čemu je; lze suplovat vysokým prádelním hrncem s dostatečně velkým cedníkem a pokličkou,
 • alkoholovou desinfekci,
 • povlak na polštář,
 • pár lžiček jedlého škrobu,
 • gramovou váhu,
 • plastovou potravinovou krabici (velikost 14 litrů), lavór nebo dětskou vaničku,
 • multimetr s teploměrnou sondou na drátech,
 • troubu,
 • dva hluboké plechy do trouby,
 • celý volný víkend.

Některé fermenty potřebují několik hodin či dnů aktivně ohřívat. V článku Inkubátor pro vás několik tipů, jak si snadno takový inkubátor připravit. Je to jednodušší, než by se mohlo zdát.

Příprava

Upozornění hned na začátku: spory a plíseň nesmí přijít do kontaktu s ničím vařícím, abyste je nezabili. Všechno udržujte v perfektní čistotě a sterilitě, aby se vám v substrátu nerozrostly nežádoucí spory čehokoliv jiného z běžně kontaminovaného okolí.

První krok začíná v pátek ráno. Rýži nasypte do velkého hrnce a pořádně proplachujte studenou vodou tak dlouho, dokud neodplavíte všechen škrob. Má to svůj smysl: při vaření v páře by škrob zrna slepil. Vy naopak budete potřebovat, aby se zrnka sypala. Po vypláchnutí zalijte rýži dostatečným množstvím studené vody a nechte být. Zajděte si třeba do práce, jestli tam třeba nemáte něco dobrého k obědu a někdo neslaví zrovna narozeniny, čímž utrpíte umakartový dortík nebo hnusný chlebíček.

Den 1. — vaření, setba a inkubace

Krok druhý nastává v pátek v osm hodin večer: dejte vařit trochu vody do hrnce a vyvařte pár minut polštářový povlak, který byl předtím samozřejmě dobře vypraný. Tím ho vysterilizujete. Vyvařený povlak rozložte do vrchního patra napařovacího hrnce, pěkně kolem komínku, a nasypte do něj zcezenou a odkapanou rýži. Nechte odtéct všechnu přebytečnou vodu. Okraje hadru přehoďte ke středu, čím vytvoříte pěkně úhledný balíček, ale nijak ho neutahujte nebo nemačkejte. Bude potřeba aby pára procházela volně mezi zrnky. Do spodní části napařovacího hrnce nalijte dostatek vody, dva litry by mohly stačit, a celý hrnec sestavte, zaklopte pokličkou a dejte vařit.

Mezi tím pečlivě vymyjte plastovou krabici, lavór nebo dětskou vaničku, ošetřete desinfekcí, nechte pár minut působit a nakonec opláchněte vodou.

Po hodině vaření rozlože patra odšťavňovače/pařáku a balíček se dvěma kily propařené rýže vysypte do připravené plastové nádoby. Plátěný sáček ještě nezahazujte, jen ho odložte zpátky do vrchního patra pařáku. Zkuste s ním neplácnout nikam jinam, abyste si ho nekontaminovali.

Nyní přichází fáze chlazení. Dobře si umyjte ruce mýdlem. Nějakým čistým předmětem rýži prohrabujte a páru odvětrávejte pravým japonským vějířem z období Kamakura (1185 – 1333 n.l.). Jakmile teplota trochu klesne, pusťte se do prohrabávání jednou rukou, druhou rukou stále odvětrávejte páru a teplo. Uvidíte, jak je to blažený pocit. Také vám bude připadat, že rýže je málo uvařená, že se sype a vůbec se nelepí. To je ale v pořádku, taková konzistence je žádoucí. Přeštípnutím zrnka mezi nehty zjistíte, že je ve skutečnosti docela měkké. Při chladnutí měřte teplotu teploměrem a připravte se na hranici 40 °C. Jakmile jste tam, přestaňte odvětrávat.

A jste u setí. Odvažte si na váze 2 gramy očkovacího prášku a smíchejte je v malé mističce se lžičkou škrobu. Tím si zvětšíte množství a nebudete muset být při setí tak opatrní.

Startér na kodži je k mání i na malém e‑shopu Fermentárum 

Neotálejte, rýže by neměla vychladnout zcela. Rýži rozprostřete v plastové nádobě do vrstvy asi čtyři centimetry silné. Jestliže se vám všechna rýže při takové vrstvě do nádoby nevejde, použijte další vysterilizovanou nádobu. Opatrně začněte sypat spory na povrch rýže, závěje musí být co nejúspornější. Dobře se to dělá malým cedníčkem s jemnými oky, kterými projde akorát tak tenká jehla. Polovinou množství posypte co nejrovnoměrněji celý povrch. Odložte misku a rukou začněte rýži prohrabávat, převracet a spory do zrnek jemně vmasírujte. Můžete mnout i mezi oběma dlaněmi, jako když prosíte. Nezapomeňte na žádné zákoutí, vše musí být naočkováno. Poté zase rozprostřete do stejnoměrné vrstvy, zasejte druhou polovinu a vmasírujte. Pracujete s velmi malým množstvím materiálu, který se musí dostat úplně všude. Může se zdát, že množství spor je malé na tak velkou porci rýže, ale je potřeba si uvědomit, že spory mají velikost mikrometrů a v jednom gramu jsou jich miliardy!

Je asi čtvrt na deset a vy si připravíte inkubátor. Sestavte zpátky třípatrový napařovací hrnec, ve spodní části je ještě příjemně teplá voda. Naočkovanou rýži nasypte zpátky do plátěného sáčku, přičemž do ní občas stříkněte pár kapek převařené vody. Zahrnutý a uzavřený balíček vložte do vrchní části hrnce, trošku pokropte i tkaninu a přiklopte. Celý hrnec vložte do vlažné trouby, nechte jenom svítit žárovku a zavřete dvířka. Vše je sterilizované varem, jediným životaschopným organismem jsou zde spory Aspergilla. Můžete jít spát.

Den 2. — na vartě

Druhý den ráno zapíchněte do balíčku teploměrnou sondu zapojenou drátem do multimetru, dráty mohou vést přes zavřené dveře trouby ven, multimetr je pohodlně na kuchyňské lince. Celou sobotu budete sledovat, jak teplota v balíčku poroste. Ideálním prostředím pro inkubaci je vlhko a teplota v rozmezí 32 – 36 °C. Teplota by neměla klesnout pod 28 °C a neměla by překročit 40 °C. Tolerance jsou docela velké, dá se to zvládnout.

Vědecká vsuvka: tyto teploty potřebujete udržet kvůli růstu mycelia. Jak ale mycelium prorůstá a živí se na rýži, začíná vypouštět do substrátu naše milé enzymy a vše se začne díky probíhajícím biochemickým procesům zahřívat. Při příliš vysokých teplotách se proces zvrhne, plíseň umře, a enzymy se stanou natolik aktivními, že vám udělají z rýže sladkou kaši amazaké (viď, Zuzko). Proto je potřeba příliš vysoké teploty krotit — vyšplhají-li se nad 40 °C, balíček rozbalíte, vysypete do vysterilizovaného škopíku, čistýma rukama prohrábnete, odvětráte a zase zabalíte zpátky do inkubátoru i s teploměrnou sondou.

Počátky růstu mycelia 

Už někdy v sobotu odpoledne se začnou zrníčka potahovat viditelnou matnou vrstvičkou mycelia a všechno to bude sladce oříškovo-houbově vonět. To je dobře.

Než půjdete v sobotu v deset večer spát, připravíte si růstový skleník: vyvařte si dvě utěrky, vyčistěte, vysterilizujte a vypláchněte dva hlubší plechy (ty, co se strkají do trouby) a rozdělte na ně rýži. Čistýma rukama vytvarujte na každém plechu vrstvu o síle 3 – 4 cm a navlhčenou dlaní povrch jemně uhlaďte a decentně zpevněte, aby vznikl kompaktní záhonek. Přikryjte vlažnými a vyždímanými utěrkami a založte do vlažné trouby. Do jednoho ze záhonků pro jistotu zase zapíchněte teploměr a troubu zavřete. Napařovací hrnec už nebudete potřebovat. Jde se spát.

Den 3. — sklizeň a ochutnávka

V neděli ráno už budou oba záhonky pěkně prorostlé, v podstatě se s ničím nemusí nic dělat, jen celý den hlídat na teploměru teploty uvnitř substrátu. V troubě bude pořádně vlhko a voda bude kondenzovat na dvířkách. Trouba to trošku odskáče rzí, ale co bychom pro experiment neobětovali, že. Vzroste-li teplota příliš, lze kompaktní monoblok nalámat jako kry na několik větších kusů, ty navzájem popřekládat, takže nebudou celou plochou na plechu, a nechat dál pod utěrkou růst. Máte-li chuť a jste zvědaví, uždibujte kousky a ochutnávejte. Takovou rýži jste ještě nejedli — bude houbovitě měkká, sladká a voňavá.

Poslední etapou je nedělní večer, od setby uběhlo 48 hodin. Postupně můžete odvětrávat vlhkost a snižovat teplotu. Ve 22 hodin je vše hotovo a vaše rýže koji je hotová a plná blahodárných enzymů!

Hotové, zcela prorostlé bloky rýže koji 

Kdybyste nechali Aspergilla růst až do pondělí, tak vám pravděpodobně dozraje a vyrobí bílé nebo zelené spory. Fajn by to bylo, kdybyste chtěli záměrně takto spory farmit, ale pokud chcete koji na jídlo, vykvést ji nenechejte, negativně to ovlivní chuť rýže.

Uskladnění

Část sklizně se dá ihned použít na recepty, které si probereme ve třetím díle seriálu, část ihned na naložení miso pasty, a část vydrží v ledničce v mikrotenovém sáčku čerstvá několik dní. Nesmíme zapomenout, že je to substrát plný cukru, na což jsou natěšené kvasinky a laktobacily, které se ochotně do takové dobroty zakousnou a začnou ji kysat a kvasit. Proto se spotřebou neotálejte.

Na dlouhodobé uskladnění je možné bloky nadrobno rozdrolit, dokonale vysušit v sušičce na ovoce nebo na mírný ohřev v troubě a uzavřít do sklenic. Já jsem líný a ukládám koji nalámanou na bloky o velikosti dlaně do sáčku do mrazáku, kde přečká bez problému příští půlrok, tedy do doby, než si vypěstuji další.

17 komentářů u „Rýže koji část 2. – pěstování“

 1. Ahoj a dobrý den,
  Celý seriál je báječný. Miso miluju už léta, kupuju hlavně sunfood sklenice, nepasterizované. Po vlastní výrobě pokukuju už taky delší dobu, přibližně od první četby Katze. Po tomhle navodnem seriálu do toho jednoznačně jdu. Už jsem objednal startér na ebay http://m.ebay.com/itm/172509984995 ale zahlédl jsem tak na Aliexpress startéry http://s.aliexpress.com/Z3aM7zMz a zajímalo by mě jestli s nimi (někdo) nemáte zkušenosti? Predpokladam,že spory jsou již naředěné škrobem,ale velikost balení je i tak obrovská, za stejný peníz. A co natto startér?

  Děkuji moc

  Odpovědět
  • Ten růžový 20 g sáček jsem vypotřeboval a jsou z něj pořízené ilustrační fotky k článkům — funguje bezvadně.
   To stříbrné balení vypadá (přes tu blbou angličtinu) na směs koji s alkoholovými kvasinkami v nějakém nosném substrátu, což vyprodukuje asi rovnou z rýže etanol.
   Natto je úplně jiná kapitola oslizlých vařených sojových bobů, na eBay se prodává natto kin, popřípadě ke startování slouží svazek rýžové slámy (tu aby v ČR člověk pohledal): https://www.youtube.com/watch?v=m9ZPq4K_HyA

  • Ano, samozřejmě, může to být ta úplně nejhorší vodka, kterou lze potkat. Já jsem si pomáhal i technickým lihem, který je hořký: vypláchl jsem nádoby a nástroje lihem a pak jsem je omyl normální kohoutkovou vodou. Sice to není chirurgicky sterilní, ale zase je to lepší, než desinfikovat super drahým lihem se spotřební daní, nebo vůbec.

  • Ďakujem! Tak doprajem budúcim bielym ryžovým chumáčikom troška polského luxusu, aj keď to asi neocenia.

 2. Ako bez srandy, denne mám na tanieri (popri bielkovinách a tukoch y mäsa, masla, bryndze, vajec, rýb) aj fermentovanú zeleninu, fermentovanú ovsenú kašu, fermentované banány, ale.… tá koji ryža… TO JE ZBYTOČNÉ „BLBNUTIE“… Tak veľa vecí okolo toho treba robiť, a pritom nemyslím, že by to bolo zdravšie než sekundárne fermentovaná ovsená kaša… A s ňou je omnoho menej „blbnutia“…
  Ja som už aj prestal klíčiť zrná, keď som si uvedomil, že fermentácia rozmixovaných zŕn (obilniny, strukoviny typu hrach, šošovica) s nimi spraví to isté, čo klíčenie, ale prakticky BEZ NÁMAHY… Nemusím denne ako vajčák 3×15 minút (aby som mal vždy dopredu aj do zásoby urobené) sa starať o klíčenie… 45 MINÚT DENNE MI TO ZABRALO.…
  Keď tak pozerám na ten návod na KOJI RYŽU, až sa mi hlava zatočila…
  Ako oveľa lepší nápad vidím použiť RYŽU NATURAL, nechať ju v izbovej teplote vo vode namočenú 2 dni, potom ju asi hodinu povariť, a keď bude (ideálne spolu s mäsom) už vyvarená, že z nej bude hustá kaša ktorá sa už pomaly začína pripaľovať na dno hrnca, tak šup s ňou do vriacou vodou predhriatej termosky na jedlo, dobre zavrieť, a nechať ju tam „dôjsť“… napr. dve hodinky… Áno, takú ryžu potom treba zjesť celú naraz, do zásoby sa nedá spraviť (na rozdiel od všetkých ostatných obilnín — takže, ryža, FUCK, ešteže som k tebe zhovievavý…) pre to premnožovanie rôznych baktérií pokiaľ nie je „naočkovaná“ koji, ale stále je s tým minimum „blbnutia“. Áno, nebude to mať enzýmy a probiotiká ako KOJI, ale bude to aj tak oveľa lepšie stráviteľné než obyčajne, bez predmáčania a narýchlo uvarená ryža natural. A kto povedal, že spolu s tou ryžou natural nemôžem zjesť tabletku enzýmov, či dať si k tomu MISO pastu (kúpenú, v skle — nepasterizovanú), alebo ju zajesť kvasenou kapustou/repou, či spolu s nejakým probiotikom ?
  Ono, narovinu, 99,9% ľudí na území ČR a SR sa vykašle na to, aby si spravili KOJI ryžu… Jednak že 99% o nej nič nevie, ale — aj keby o jej existencii a recepte na ňu každý čech a slovák, tak či tak by si ju robieval možno tak jeden z tisíca… Prečo asi… Lebo je to zbytočné „blbnutie“… Nestojí to za výsledný produkt…
  Zo sekundárne fermentovanej ovsenej kaše s 15 obsahom pomletej mechanicky lúpanej pohánky (aby počas fermentácie v jogurtovači — čo ide oveľa rýchlejšie než v izbovej teplote — sa postarala o zničenie fytátov, totiž ovsu chýba fytáza) s karobom, kakaom, trochou trstinového cukru a s kokosovým tukom a škoricou či perníkovým korením, trochou himalájskej soli (+ tobolka vysokopotentnej probiotickej tobolky — prášok z nej — dodanú do sekundárnej fermentácie v izbovej teplote) mám chuťové orgazmy (hlavne ešte, keď do sekundárneho fermentovania pridám dozreté rozmixované banány, ktoré tvoria asi 14 — 15 hmotnosti celkovej zmesy).… A už na to treba čakať takých 5 dní kým je to hotové… Ale nie je s tým také blbnutie ako s KOJI ryžou… Navyše výživové hodnota mixu ovsa, pohánky, kokosového oleja, karobu, kakaa, škorice/perníkového korenia + probiotický prášok, to sa s ryžou (v akomkoľek stave) nedá porovnať ani z rýchlika — ryža jednoznačne prehráva, aj KOJI… totiž žiadne betaglukány, rutín, až príliš málo bielkovín, málo vlákniny
  Ako chápem, lepšia KOJI ryža než obyčajná biela uvarená ryža… Ale koľko je s tým starostí… a koľko vybavenia treba… a hlavne koľko starostí s meraním teploty, dezinfikácia rúk, atď.… To mi NIKDY nebolo treba robiť, a žaidna fermentácia NIČOHO sa mi nepokazila… Aj keď som čistil červenú repu na drevenom denku od šupky, a potom tam kde ležala šupka ktorú som vyhodil (a denko neumyl), som krájal červenú repu na malé kocky… Ruky len umyté pod teplou vodou, bez mydla… Nádoby žiadna dezinfekcia, žiadne vyváranie, žiadne meranie teploty…
  KOJI RYŽA, žiaľ, nikdy v živote si ťa nepripravím. Lebo proste NESTOJÍŠ ZA TO. Fakt, nestojíš.

  Marek.

  Odpovědět
  • Preboha Marek, toľko textu a emócii len na to, aby si nám spravil výčet toho, čo všetko doma fermentuješ a prečo ťa nie je koji hodné…len ti kus ušiel zmysel toho, načo je to „blbnutie“ dobré. S karobom, himalájskou solou, banánmi a strednevysokopotentnou pohánkou to nič spoločné nemá.

   Idem objať svoje domáce miso, ktoré som vôbec nemusela robiť, lebo som si ho mohla kúpiť v obchode.

   (Ale teda kašový game musíš mať fantastický, o to pokoj)

   Martina, anonym z komentára nad tebou

  • Kodži je především nosič oné ušlechtilá plísně, která umí rozkládat bílkoviny, což jaksi mléčné kvašení neumí. Ano — ve střední evropě je její výroba opruz, protože prostě chce vlhké tropické počasí a ještě se tu nevyskytuje přirozeně a není odolná vůči zdejším konkurenčním mikrobům, takže se to snadno zvrhne. 

   Ale nějak nikdo nikoho nenutí k výrobě.

  • Venku je někdy prostě ošklivé počasí, při kterém rád doma hlídám rýži a jsem na ni hodný jako pan Čakra. Baví mě tomu rozumět, mít to pod kontrolou, jíst to, dělat z toho další pochutiny.

   Zůze se to zvrhlo, tak na to zanevřela, ale mně se to nezvrhlo v troubě ani jednou. Myslím, že u té houby není nic jako odolnost vůči japonským patogenům a náchylnost na české patogeny. Když se pohlídají čistota a teploty, tak koji naroste správně. Může to vypadat jako hodně práce, ale podobně jako u kvasového chleba se na to v součtu sahá rukama půl hodiny čistého času. Ostatní se děje samo.

   Martinu zdravíme!!

 3. Dobrý den, mám takovou otázku, někdy před půl roky jsem naložila 3 sklenice jakoby sojového miso, ale nepřidala jsem koji (protože jsem ho neměla a nevěděla jsem, kde se shání). S fermentaci jsem neměla moc velkou zkušenost, myslela jsem, že Aspergillus bude fungovat stejně jako jakýkoliv jiný starter třeba v jogurtu nebo kvásku, nebo plíseň na tempehu, že stačí použit lžičku hotového fermentovaného produktu na vhodnou surovinu a že fermentace se rozjede. Proto jsem rozmixovala několik lžic hotového misa County life na sklenici sojového protlaku, a všechno jsem prosolila. Teď kdy jsem přečetla Váše články, vidím, že všechno s Aspergillem je mnohém složitější… Akorát mně zajímá, to co mám ve sklenicích, co z toho nakonec bude? Soja mléčného kvašení? Bude to vůbec k jídlu? Fermentace ve sklenicích jinak pobíhá, barva se pomalu mění na červenou, vyvíjí se vůně. Občas se tam objevuje solný roztok, něco jako ta sojová omáčka, ale barvu má průhlednou… Pokud někdo podobnou zkušenost už měl, a ví, o co jde, prosím, napište.

  Odpovědět
  • Ano, velký rozdíl je v tom, že miso není mikrobiální proces, při kterém stačí naočkovat a počkat na pomnožení, ale hlavně enzymatický, přičemž enzymy se nemnoží, to nejsou živé organismy a je potřeba je tam prostě v plném rozsahu nasypat.

   K jídlu to bude, dokud to bude dobré na chuť a bez plísní (to snad zajistí sůl). Troška enzymů z původního misa tam možná něco provede, ale bude to trvat asi ještě déle a efekt nebude tak výrazný. Bude chybět i sladká chuť jednoduchých cukrů z koji rýže.

   Klidně bych to vybalil, domíchal se zakoupenou koji rýží (když nevím, kde se shání, zeptám se strejdy Googla) a znovu bych to nacpal do flašek. Vše za přísné hygieny, hry na šamisen a prozpěvování japonských tradicionálů.

  • Aspergilus se ve střední evropě spontáně nevyskytuje. Aby tam narostl sám, tak byste musela mít čerstvou rýžovou slámu. 

   Co tam narostlo- těžko říct. Mléčné kvašení spíš ne, na to je tam málo dostupných škrobů. Osobně bych si tipla, že se to neprokvasí do něčeho ušlechlitého, ale spíš do zkažené soji. 

   Co konkrétně — to byste musela hodit na mikrobiologický rozbor. 

 4. Technický dotaz: pokud se mi zvrhne proces, a rýže se mi rozloží na sladkou kaši amazaké, tak pokud to dobře chápu, i tu lze použít na další zpracování na miso, akorát bude jiná než Pravá Japonská Konzistence ™, ale enzymatické účinky zůstanou, chápu to správně?

  Odpovědět
  • Je to tak, enzymy, o které jde především, budou pořád k dispozici a půjde z nich naložit třeba právě miso, špatně to určitě nedopadne. O enzymy přijdeme až po jejich nešťastné denaturaci vysokými teplotami.

 5. Díky za zprávu. ve sterilizátoru mám už plný pekáč rýže, akorát jsem měl rychlejší ruce než oči, tedy jsem to rovnou založil do záhonku v pekáči, namísto abych to ponechal v hrncovém inkubátoru. Vlhčím převařenou vodou a teplota se zatím drží na 37stC, tak snad to dobře dopadne…

  Odpovědět

Napsat komentář