Kefír zevně II: kosmetika

19. srpna 2013; přečtete za 19 minut


Kefír je pro pleť velmi blahodárná záležitost, protože je to směs vody, tuku, bílkovin a vitamínu A a E, které jsou pro pokožku kouzelným elixírem. Zároveň je kyselý a obsahuje prospěšné bakterie. Mikrobiální prostředí není součástí jen vnitřku člověka, ale i naší pokožky. Takový vhodně vyvážený bakteriální film chrání kůži před pomnožením nežádoucích mikrobů (ať už jde o patogenní bakterie, kvasinky nebo plísně) nebo třeba i před parazity, jako je třeba trudník mazový. Všichni tyto tvorové se na kůži přirozeně vyskytují a pokud jsou udržováni v kontrolovaném malém množství, tak se na nich trénuje imunitní systém. Pokud se něco stane, mohou se příliš pomnožit a způsobit onemocnění. Přirozené ochranné prostředí ničí třeba často používaná dezinfekce, příliš časté mytí, užívání antibiotik, dlouhodobý stres, nedostatek spánku, mizerná životospráva a podobně. No a právě používání kefíru zevně může pomoci udržovat zahrádku na naší pleti ve zdraví.

První část povídání o zevním použití kefíru byla zaměřená na řešení drobnějších kožních problémů, teď přichází na řadu spíše péče preventivní. V tom předchozím článku jsem se snažila o co největší stručnost a údernost. Přiznávám, že se mi to tady nepovedlo a jako obvykle se mi ten text nějak rozeběhl do šíře i délky.

No dobrá — řekněme, že bude o něco podrobnější a recepty budou vyžadovat trošku sofistikovanější přípravu.

Ovšem ráda bych upozornila, že nejsem ani dermatoložka, ani kosmetička a tento článek není nic jiného, než internetovým textem. Pokud máte nějaké problémy s pletí, tak nejprve zkuste na malém kousku nezasažené kůže jak reagujete na kefír či další použité ingredience — prostě se namažte kefírem a nechte zaschnout. Pokud se tam do 24 hodin neobjeví žádné známky podráždění, má smysl testovat kefír dál a to otestováním na malém kousku zasažené kůže a opětovným vyčkáním na zaschnutí a případnou reakci. Bez testu snášenlivosti riskujete, že se vám rozjede nějaká ne moc pěkná odezva. Je to sice nepravděpodobné, ale možné.

Pokud se s nějakým kožním onemocněním léčíte, tak před experimenty s kefírem výrazně doporučuji konzultaci s ošetřujícím lékařem. Tím spíše, pokud byste to používali na osobu svěřenou do péče, ne jen na sebe či jiného svéprávného člověka.

Ano, asi jsem trošku paranoidní. Ale prostě nejsem schopná psát působivá doporučení na zázračná vyléčení řídkého spermatu. Takže při pokusech, které budou případně vycházet z tohohle článku, používejte vlastní hlavu — varováni před možnými komplikacemi jste byli.

No nic. Zpět k receptům.

Všechny recepty zde uvedené jsou čerstvé, mají trvanlivost v řádu dnů — připravujte jich vždy jen menší množství, dávejte je do čistých nádob, důkladně zavírejte a uchovávejte v chladu. Jakmile to změní vůni či barvu, tak to vyhoďte (kompost bude rád).

Nepatří to do očí. Jednak díky vyšší aciditě kefír i syrovátka štípou a ani přátelské bakterie nedělají očím dobře. Pokud se vám do očí něco z vašich výrobků dostane, tak se nic moc tragického neděje — vypláchněte je ideálně fyziologickým roztokem nebo alespoň vodou. Prokapat oftalmoseptonexem či borovou vodou neuškodí.

Mělo by to fungovat stejně jako z mléčného, tak z vodního kefíru. Vodní bych nechala hodně prokysat, aby se minimalizoval zbytkový cukr, a případně rozšlehala s trochou nějakého vhodného oleje, kvůli promaštění. Asi by šla použít zkysaná obilná, ořechová a nebo sojová „mléka“, ve kterých pak je ještě oproti vodnímu kefíru pěkný obsah vitamínů, bílkovin a olejů.

Odličovač

Smíchejte lžíci kefíru s lžičkou nějakého pleťového oleje — mandlový, jojobový, kokosový, arganový apod. Pokud máte mastnější pleť, přidejte ještě lžičku citronové šťávy. Namočte odličovací tamponek a smývejte vše, co potřebujete. Nepoužívejte na oči.

Exfolianty, peelingy, scruby čili odrbávače

Čas od času je dobré odrolit odumřelou pokožku. Ta pod ní pak bude chvíli krásně hladká a jemná. Není dobrý nápad dělat to velmi často nebo příliš hrubými kousky na jemné kůži. Kefír, kromě toho že sám má exfoliační dovednosti, především zjemňuje ono mechanické drhnutí kůže a rovnou dodává ty žádoucí tvory, které tam na kůži mají být.

Nejjemnější konzistence je potřeba na rty — pokud vám často praskají rty, tak nejen že potřebujete víc pít, chránit je před UV paprsky a dodat tělu více vitamínů ze skupiny B. Zároveň je můžete odrbat a vyživit kefírovým scrubem.

Recept 1

Smíchejte lžíci medu a lžičku kefíru s dvěma až třemi lžičkami nějakého jemného pleťového oleje a tak 3 — 4 lžícemi obyčejného cukru. Výsledkem by měla být vcelku hustá pasta (pokud je to moc řídké, přidávejte cukr), která vám v lednici vydrží i pár týdnů. Rty tím potírejte a jemně masírujte, dokud se cukr nerozpustí. Pak smyjte vodou a rty ošetřete nějakým balzámem.

O něco hruběji působí třeba ovesné vločky nebo rýžová či kukuřičná mouka — jsou vhodným materiálem na obličej, krk a dekolt. Ovesné vločky mají navíc zklidňující efekt, jsou tedy skvělé na citlivou pleť. Rýžová mouka umí absorbovat tuk, pomáhá proto mastnější pleti. Pro lepší efekt a vůni je možné do peelingu pro citlivou pleť namlít i něco sušené levandule či heřmánku a pro mastnější pleť sušenou citrusovou kůru. Zánětlivé pleti pak pomůže tužebník jilmový. I když se tedy nedá moc počítat s tím, že by se z bylinek vylouhovala do pleti nějaká účinná množství léčivých látek. Jako jemné odrbávací médium ale poslouží dobře a celé to bude krásně vonět.

Recept 2

Dvě lžíce namletých vloček či hruběji mleté kukuřičné nebo rýžové mouky (při výrobě pomůže mlýnek na kávu) smíchejte s trochou kefíru tak, aby vznikla středně hustá kaše. Odličte se, vyčistěte pleť a obličej omyjte vlažnou vodou. Na vlhkou tvář rozetřete kefírovou kašičku. Jemně masírujte a posléze důkladně smyjte vodou. Obličej pak namažte krémem, který běžně používáte.

Hrubější částice je pak potřeba vzít na celé tělo. Zde je ideální k použití mletá káva (stačí ta úplně nejlevnější), která nejen že má potřebný abrazivní potenciál, ale také kofein dělá pleti celkem dobře. A hezky voní.

Recept 3

Mletou kávu smíchejte s pár lžícemi kefíru tak, aby vznikla pastovitá hmota. Na vlhkou pokožku naneste tuto pastu — důkladně masírujte a pak spláchněte a omyjte se. V případě, že se chcete zbavit celulitidy, tak právě pravidelné, urputné masírování daných oblastí je vcelku klíčové. Kofein pomáhá i prokrvení oblasti, u které, potřebujete aby se začal tuk ukládat hezky dohladka a ne v dolíčkách. Dá se to podpořit trochou namletého rozmarýnu či skořice. Pokud máte na stehnech spíše hroší než citlivou kůži, tak přidejte i trochu čili. Ovšem pozor na oblast genitálií a především rozhodně zkuste test snášenlivosti.

Největší ráži pak potřebujete na nohy, zejména ty suché, zatvrdlé a popraskané. Vyrobte si kefírovou lázeň — do umyvadla nalijte zhruba půl litru kefíru (může obsahovat i rozmixovaná kefírová zrna) a teplou vodu. Nohy v tom pořádně nechte namočit. Pak je trochu osušte a důkladně vydrbejte pastou, která vám vznikne po smíchání jednoho dílu mleté kávy a jednoho dílu hrubě mleté soli s trochou kefíru. Posléze nohy opláchněte a namažte silnou vrstvou nějakého krému. Výborné jsou ty, které obsahují ureu.

Pleťové tonikum

Vezměte kefírovou syrovátku nebo hodně prokysaný vodní kefír, namočte vatový tamponek a otřete si obličej.

Ehm.

Chcete něco složitějšího? Nechte v syrovátce chvíli něco fermentovat.

Pro důkladnou hydrataci syrovátku rozmixujte s okurkou — v poměru dvou dílů syrovátky a jednoho dílu okurky i se slupkou nechte 6 – 8 hodin stát v teple, posléze přeceďte a uchovávejte v lednici.
Trvanlivost to bude mít tak jeden až dva týdny.

Pro zklidnění citlivé pleti čerstvou syrovátkou zalijte heřmánek (tak lžičku či pytík na 2 dcl syrovátky) a nechte v uzavřené nádobě při pokojové teplotě. Uzavřenou nádobou může být petka, kterou zmáčknete tak, abyste vymáčkli všechen vzduch a hladina vystoupala až k víčku, uzavřete. Po 12 – 24 hodinách zceďte přes plátno nebo hodně jemný cedník a uchovávejte v lednici. Podobně zklidňující efekt nabízí i levandule.

Pro zánětlivou pleť se sklonem k akné použijte buď heřmánek nebo místo něj v syrovátce nechte stejným způsobem louhovat čerstvou najemno nasekanou či sušenou, podrcenou šalvěj.

Kdo má doma růžovou vodu, tak ji pochopitelně také může přidat k syrovátce — je to osvěžující, stahující a pomáhá proti začervenání. Kdo má na zahradě růže nebo dostává obrovské kytice biorůží, tak si růžovou vodu může vyrobit za pomoci hrnce, cihly, misky, vody, pokličky a ledu. Nebo destilační koloně.

Na stažení pórů nechte do syrovátky vylouhovat čaj — ať už černý nebo zelený, anebo pomletou dubovou kůru. Můžete přidat i trochu nepasterovaného jablečného octa.

Stahující pleťovou vodu použijte v kombinaci s maskou z kosmetického jílu, která póry vyčistí. Stahující pleťová voda je posléze uzavře. Jíl rozmíchejte ve vlažné vodě na hustou kašičku. Pleť důkladně očistěte a čistou rozehřejte — ve sprše nebo nad párou. Na rozehřátou pleť naneste jílovou masku a nechte zaschnout cca 15 – 20 minut. Posléze ji smyjte vlažnou vodou a pleť dočistěte studenou syrovátkovou vodou s čajem či dubovou kůrou. Nechte přirozeně uschnout a pokud máte sušší pleť, tak ještě promažte oblíbeným krémem.

Mastné pleti pak pomůže, když budete v syrovátce cca 24 hodin louhovat slupky z chemicky neošetřených citrusů.

Na zlepšení hojení pleti třeba s jizvičkami po akné pomůže jitrocel a aloe vera. Aloe můžete buď koupit jako přírodní gel (pěkně funguje i bez syrovátky), anebo si ji pěstovat a do syrovátky rozmixovat vnitřní gel z kusu listu (tak lžíce nasekané hmoty na 2 dcl). Jak na to vám ukáže video

Kefírové masky

Další varianta, jak využít kefír je udělat z něj masku. Základní receptura je jednoduchá. Vezme se kefír a případně se v něm rozmixuje něco přebytečných kefírových zrn, nechá se to pár hodin vykapat. Potřebujeme konzistenci hustší kaše, to se namaže na očištěnou, nejlépe také rozehřátou pleť (třeba po sprchování) nechá se to působit alespoň 20 minut a pak se maska smyje. Třeba syrovátkou. I když nejsnáze to jde pomocí žínky a vlažné vody. Neaplikujte masku do oblasti očí a rtů, ale naopak ji zkuste natřít i na krk a dekolt.

Do kefíru se dají přidávat další přírodní ingredience, které účinek zesílí, popřípadě pomůže řešení něčeho konkrétního.

Pro výživu zralejší pleti v jedné deci kefíru rozmixujte lžičku kefírových zrn a lžičku lněných semínek. Nechte vykapat a do kaše přimíchejte žloutek a lžičku medu. Pokud máte po ruce přebytečné avokádo, tak také půlku avokáda.

Pokud potřebujete vyčistit mastnější pleť, tak kefír a zrna rozmixujte s půlkou jablka, lžící ovesných vloček nebo pšeničných klíčků a půl lžičkou skořice. Skořice je vcelku agresivní věc, takže skutečně vyzkoušejte, jestli vám nezpůsobí nějaké podráždění. Nechte vykapat do hustší konzistence a naneste na obličej.

Potřebujete pleť rozzářit? Do mixéru přidejte spolu s kefírem rajče a lžičku citronové šťávy. Případně kořen a nať petržele.

Na suchou pleť použijte smetanový kefír s banánem a lněným semínkem, případně těsně před použitím přimíchejte žloutek.

Volá pleť spíš po osvěžení a potřebujete, aby splaskly otoky po prohýřené noci? Potřebujete lžičku co nejjemněji mleté kávy, lžičku kakaa, kefír a med, popřípadě trochu citronové šťávy, pokud máte mastnější pleť. Při smývání postupujte něžně, namletá káva je poměrně ostrá a mohla by způsobit škrábance.

Akné?

Přes noc do kefíru namočte lžičku dýňových semen nebo pšeničných klíčků a posléze to rozmixujte dohladka s jahodami nebo kiwi, nechte vykapat a aplikujte. Dýňová semena mají spoustu zinku a jahody a kiwi zase kyselinu salicylovou. Oboje pomáhá zklidnit zanícenou pleť a redukovat výskyt akné. Kdo nemá jahody, může použít půlku aspirinu.

Pokud máte normální, zdravou pleť, tak tam prostě přidejte něco, co zrovna máte po ruce — med, žloutek, nějaké ovoce, popřípadě trochu nějakého zastudena lisovaného oleje. Doporučuju nepřekombinovat to a použít maximálně 5 ingrediencí. Ale často stačí jen samotný kefír.

Vlasové masky

Základní recept je jednoduchý. Vezměte kefír (může být s rozmixovanými kefírovými zrny), vetřete ho do vlasů, zabalte do igelitu a ručníku, aby se ve vlasech drželo teplo, a nechte alespoň hodinu (klidně i déle) působit. Posléze důkladně opláchněte nejprve studenou vodou (jinak se vám mohou vysrážet na vlasech mléčné bílkoviny, které pak půjdou blbě smýt a začnou za pár dní smrdět) a pak vlasy umyjte nějakým šetrnějším šamponem. Na závěr spláchněte vodou, ve které bude trocha octa či citronové šťávy, aby na hlavě zůstalo kyselé prostředí. Tento jednoduchý recept jde velmi snadno obohacovat o další ingredience.

Blondýnky nechají 10 – 12 hodin v kefíru prokvášet lžíci heřmánku a/nebo nakrájený citron. Tmavovlásky ořechové listí či slupky, černý čaj nebo šalvěj a pro červené vlasy rajčatovou, či řepnou šťávu — popřípadě rajčatový či řepný prášek (dá se koupit v obchodech s kořením). Údajně hodně do červena barví rebarborový kořen.

Nehledě na barvu vlasů pomůže nechat v kefíru stát kopřivu, březový list nebo přesličku. Také velmi pomůže pít z nich čaj. Vzhledem k velkému obsahu křemíku je báječný na posílení křehkých vlasů a nehtů. Jo a taky je dobrý na ledviny.

Stejně tak pomáhá lopuchový kořen — spolu s kefírem je účinný zejména proti lupům. Pokud je zrovna podzim, rozmixujte nebo nastrouhejte do kefíru čerstvě vykopaný (lžíci kořenu na deci kefíru), a nebo tam nasypte sušený a nechte to tak 12 – 24 hodin fermentovat a pak směs namatlejte na vlasy. Když ho budete i pít nebo jíst, tak bude posilovat trávicí systém a žádoucím směrem regulovat hladiny cukru v krvi. Na podzim dostane lopuch samostatný článek — v Asii jeho kořen používají jako zeleninu a díky vysokému obsahu inulinu velmi dobře kysá. Komu se nechce na sběr kořenů, tak se může vydat v Praze do korejské speciálky v Korunní ulici, kde občas mívají salát z kořenů lopuchu.

S příliš se mastícími vlasy pak pomůže do kefíru přidat šalvěj a citron i s kůrou. Na svědící hlavu pak heřmánek, měsíček či bobkový list.

Trošku problematické je padání vlasů — trochu pomáhá kofein — takže je možné do kefíru přidat lžíci rozpustné kávy, popřípadě guaranový prášek, pokud máte světlé vlasy. Také může trochu pomoci prokrvení vlasové pokožky a umí způsobit třeba rozmarýn. Dvě lžíce sušeného či nasekaného čerstvého rozmarýnu nechte stát při pokojové teplotě v kefíru, rozmixujte dohladka, namažte na vlasy, zabalte a nechte působit.

avokádo s jogurtem (to je takový slabší kefír) po celé hlavě

U mužů, kde je padání vlasů podmíněné geneticky, ovšem nic moc nepomůže a pokud padají výrazně vlasy ženám, tak je potřeba zajít k lékaři na endokrinologické vyšetření, většinou to bývá známka nějakého problému.

V případě, že chcete podpořit růst vlasů, tak je daleko klíčovější vaše genetika, strava a péče o vlasy jako takové (nežehlit, moc nefénovat a tak), než vnější masky. Podrobně se o tom píše třeba na serveru dlouhevlasy.cz.

A samozřejmě henna nebo senna — tedy přírodní barvy na vlasy jdou zadělávat kefírem. Kyselé prostředí pomůže zesílit jejich efekt. Není možné to ovšem používat na chemicky barvené vlasy — hrozí vzájemná reakce a zelená barva vlasů. Je potřeba alespoň tak 10 – 15 mytí od barvení, než na vlasy napatláte hennu, která zároveň umí vlasy zregenerovat.

Recept

Smíchejte hennu či sennu (kteroukoliv koupíte) s trochou vody — použijte méně, než radí návod na obalu, budete tam ještě dávat kefír. Přiveďte to k varu a pár minut vařte a usilovně míchejte. Pak nechte vychladnout a přimíchejte kefír a pár lžic nějakého zastudena lisovaného oleje a případně žloutek. Vlasy spláchněte horkou vodou, trochu osušte, napatlejte na ně masku, zabalte a udržujte v teple. Nechte působit alepsoň hodinu, ale nejlepších výsledků dosáhnete, pokud si to necháte přes noc, a umyjete až ráno. Ideální je pak mít vlasy schované v nějaké starší čepici, ne v ručníku — lépe to drží. A na polštář dát něco co ochrání povlečené před nabarvením a promaštěním. Posléze důkladně spláchněte (začínejte studenou vodou) a vlasy umyjte. Na závěr přidejte do oplachování trošku octa, či citronové šťávy.

Koupele

Kleopatra se koupala v oslím mléce. To se dodnes v kosmetice používá a kdo má zdroj, tak ať ho směle použije.

Já používám normální, kravský kefír. Obecně to chce zhruba půl litru kefíru na vanu (větší množství ničemu neuškodí), teplou vodu a vydržet v koupeli zhruba 20 minut. Je také dobré se umýt předem, jednak rozehřátá kůže lépe absorbuje to, co absorbovat může a hlavně pro zvýšení efektu léčivé koupele je dobré se pak už neoplachovat — účinné látky tak zůstanou na kůži. Není třeba se bát, že by člověk vylézal od kefíru nabarvený nebo ulepený.

Po takové koupeli by se člověk už neměl věnovat příliš náročným činnostem — je uvolněný, nastartoval se parasympaticus a je tedy ideální čas relaxovat, regenerovat a spát. Výjimkou je pak sex, protože ten regeneraci organismu většinou velmi blahodárně přispívá.

V prvním kosmetickém článku je popsaná ovesná koupel, která zklidňuje podrážděnou pokožku a měla by pomoci i s ekzémem. Na suchou pokožku je pak ideální kefírovo-medová koupel. Na půl litru kefíru zhruba 150 ml medu. Není třeba nechávat odstát, stačí důkladně promíchat a přilít do vany.

Potřebujete zklidnit spíše mysl, než pokožku? V mlýnku na kávu či koření namelte najemno dvě lžíce levandule a dvě lžíce meduňky a nechte stát 10 – 12 hodin v půl litru kefíru. Použijte do koupele.

Pokud máte suchou kůži, tak můžete použít kefírové crème fraîche (šlehačku zkysanou kefírem). Ale to mi přijde jako velmi dekadentní záležitost, takže doporučuju spíše do půl litru kefíru zašlehat dvě až tři lžičky nějakého oleje vhodného do koupele — tím že ho zašleháte do kefíru vznikne emulze a nebudou vám ve vaně plavat mastná oka. Po výstupu z vany ani vy mastní moc nebudete, není potřeba to smývat. Zato ale bude mastná ta vana — bez pořádného umytí bude dost kluzká.

Je víceméně jedno, jaké oleje použijete — používá se třeba zastudena lisovaný slunečnicový nebo arašídový. Velmi příjemný je i olej z hroznových jader, mandlový nebo sezamový. Na druhou stranu — drahé pleťové oleje bych používala spíše na přímé promazání pokožky, v té koupeli to je přeci jen poněkud plýtvání.

Specifické postavení má pak nimbový či kokosový olej — díky svému složení mají celkem slušné dezinfekční a protiplísňové účinky. Takže pokud se zbavujete nějakých breberek, které sedí na kůži, a chcete, aby tam bydlely ty přátelské, tak přidejte do kefíru něco kokosu či neemu.

A samozřejmě je možné přidat libovolný oblíbený éterický olej kvůli vůni nebo olejový byliný macerát kvůlivá léčivým účinkům.

V případě, že trpíte na kvasinkové infekce, tak kefírovou koupel jako doplněk ke klasické léčbě vřele doporučuji (alespoň sedací) a případně bych přilila tak 200 ml octa.

Krém

spoustu receptů na domácí kosmetku najdete zde

A tady už kefírovou crème fraîche využijete.

Nechte zkysat kefírem šlehačku, odeberte dvě lžíce a nechte vykapat. Ohřejte dvě lžíce nějakého dobře vstřebatelného pleťového oleje — např. mandlový. Rozpustě v něm 3 – 5 g včelího vosku, nechte vychladnout na teplotu, která bude na kůži jen hřát (ne pálit), a zašlehejte do vykapané smetany. Případně místo vosku můžete použít lžičku práškové želatiny rozmíchané v lžíci horké vody. Tím dodáte do krému kolagen.

Dejte krém do vyvařené nádobky a skladujte v chladu. Zde se pak dá přidávat spousta dalších věcí vhodných pro výrobu domácí kosmetiky — různé extrakty, oleje, namleté bylinky a tak. Nedělejte ho moc najednou, má velmi omezenou trvanlivost. Pokud máte vitamín E, tak jeho přídavek funguje jako přírodní konzervant. Ale i tak raději volte menší množství a častější přípravu.

Já jsem použila variantu s želatinou a nalila jsem tam olej ze semen mokřadky. Je to spíš noční krém — je celkem hodně mastný, ale moje suchá pleť je vcelku spokojená. Kdybych vyráběla krém pro mastnější pleť, vzala bych místo kysané šlehačky asi spíš běžný, vykapaný kefír, víc želatiny a víc vody a lecitin na emulgaci a k tomu třeba jojobový olej, který mastné pleti dělá dobře.

A co z toho všeho používám já?

Rozhodně kefírové masky — na obličej obyčejnou bez ničeho dalšího, na střídačku s jílovou maskou — i na vlasy (tam spolu s hennou, olivovým olejem a žloutkem). Když mám zrovna přebytečná zrna, které nemůžu nikomu udat, tak přiliju kefír do vany. Pokud mi na obličeji začnou rašit nežádoucí věci, nakládám šalvěj do syrovátky a tím se mažu. Teď tu mám dvě lžíce pokusného smetanového krému. Pak ještě používám kávovosolný peeling na tělo.

A co vy — vyrábíte si kosmetiku sami? Nebo s tím začnete? Pokud nevíte jak, tak moc pěkné obecné povídání a docela dost receptů v češtině najdete na blogu Lucie Filipské-Březinové Tichý život.

Zuzka Ouhrabková

Blog jsem pro vás začala psát v roce 2012 z nadšení nad knihou Síla přírodní fermentace od Sandora Katze, kterou jsem i později přeložila, a od té doby už mě tato obskurní záliba v oprašování mikroorganismů nepustila.

Profesionálně se věnuji práci na projektu Paměť národa pro neziskovku Post Bellum.

Umím vymyslet kvašenou recepturu či vám poradit co kvasit ve vaší kavárně/bistru/nálevně. Fakt mi jdou nejrůznější rešerše Pro veřejnost pořádám i praktické workshopy, v případě zájmu mi prosím pište na e‑mail.3 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *