Okurková limonáda

12. července 2014; přečtete za 2 minuty


Okurkovka (s tu větším, tu menším podílem přírodní šťávy) se už loni zabydlela v nabídce kaváren. Je poměrně snadné si ji čerstvou vyrobit doma a stejně tak je snadné ji nechat zkvasit. Protože okurky a kvašení jsou kamarádi od té doby, co je lidé začali skladovat. Výsledek je osvěžující, probiotický a hlavně moc dobrý.

Druhý díl okurkového speciálu. První najdete tady.

Okurková limonáda

Ingredience na 1 litr:

  • 500 – 800 g polních okurek,
  • 60 – 100 g cukru, medu nebo jiného sladidla,
  • 1 dcl syrovátky (pokud není kefírová, tak přihoďte trošku droždí nebo vinných kvasinek) nebo 2 dcl vodního kefíru,
  • voda,
  • 1 – 2 citrony,
  • svazek čerstvé máty.

Okurky oloupejte. Okurková šťáva z neoloupaných plodů je sice krásně zelená, ale prokvašením tam vznikne taková nepříjemná chuť. Nejlepší okurkovou limonádu jsem získala z polních okurek — z hadovek byla trochu nahořklá a z nakládaček je šťávy málo.

Recept na mátovo-okurkový koktejl zde

Pokud máte odšťavňovač, tak prostě odšťavte citrony, okurky a mátu. Pokud ho nemáte, tak je rozmašírujte v robotu na kaši a nechte chvíli macerovat. Pak přeceďte přes plátno a důkladně vymačkejte zbylou tekutinu. Přilijte syrovátku nebo vodní kefír a doplňte vodou do litru. Postupně doslaďte tak, aby to bylo o něco sladší, než by vám chutnalo. Prokvašením se množství cukru sníží.

Nalijte vše do pevné, uzavíratelné sklenice a nechte 12 – 20 hodin prokvášet při pokojové teplotě. Když už se tlakují oxidem uhličitým, upusťte přebytečný plyn a dejte limonádu vychladit. Pokud vám zachutná, můžete schovat poslední půldecku jako startér pro příští várku.

Variace? Okurkovou šťávu namixujte napůl s melounovou. Namísto citronu dejte limety nebo grepovou šťávu. Přidejte levanduli,heřmánek (odvar) nebo podrcený jalovec. Případně se nežinýrujte a rovnou tam nalijte gin.

Zuzka Ouhrabková

Blog jsem pro vás začala psát v roce 2012 z nadšení nad knihou Síla přírodní fermentace od Sandora Katze, kterou jsem i později přeložila, a od té doby už mě tato obskurní záliba v oprašování mikroorganismů nepustila.

Profesionálně se věnuji práci na projektu Paměť národa pro neziskovku Post Bellum.

Umím vymyslet kvašenou recepturu či vám poradit co kvasit ve vaší kavárně/bistru/nálevně. Fakt mi jdou nejrůznější rešerše Pro veřejnost pořádám i praktické workshopy, v případě zájmu mi prosím pište na e‑mail.



2 komentáře

  • Anonymní

    V prvé řadě díky za skvělý a originální blog! Jsem spíš začátečník a okurková limonáda mě přiměla k otestování, hlavně pro svou nenáročnost. Jako startér jsem použila trochu droždí. Bohužel jsem ji jaksi nechtěně nechala kvasit déle, než je doporučeno — cca 30 hodin. Co hrozí? 🙂

    • 1. Otvírat opatrně — hrozí výbuch 🙂
      2. Bude v ní trošku alkoholu
      3. Možná bude chutnat trochu po kvasnicích. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *