Synbiotický půst VII: pátý týden – indický

6. března 2016; přečtete za 19 minut


bohatý indický oběd 

Čtvrté postní neděli se tradičně říká družebná. Je v půlce půstu a bývala určena tomu, aby se lidi scházeli, pili sladké likéry, jedli pálenec — pučálku s cukrem a pepřem — a případně se pekly koláče.

No a v dnešní nabídce synbiotických receptů se budeme družit s indickou kuchyní. Protože právě indické jídlo je ukázkou toho, jak dát dohromady pestrou škálu druhů vlákniny, k tomu něco kvašeného a celé to vypadá krásně a chutná skvěle.
V Indii se totiž jídlo často neskládá z jedno talíře, na kterém je maso či jiný zdroj bílkoviny, příloha, omáčka a případně zelenina, ale dostanete něco škrobovitého — rýži, chlebovou placku či některou z kváskových specialit, jako jsou třeba idli, nějaké hlavní jídlo (nejčastěji kari) a k němu dál — přílohu, jejíž základ tvoří luštěnina, nějakou zeleninovou přílohu, ačar — což jsou pickles a čatní, salát a raitu — jogurtový dip, který pomáhá zklidnit ústa rozvášněná pořádnou dávkou chilli. A před tím tedy různé předkrmy a pak ještě dezert.

Jako v žádném případě nejde tvrdit, že indická kuchyně je rychlá a jednoduchá. Respektive pokud máte ve spíži dostatečnou zásobu koření a namočené, či předvařené luštěniny, tak jednotlivá jídla často do půl hodiny zvládnete. Ale prostě indická kuchyně chce soustředění, lásku a práci. A teda nutno přiznat, že když vařím něco z indických receptů, tak se až na výjimky nedělám se spoustou malých chodů, ale udělám rýži či placky a k tomu jeden chod.

Ostatně indické matky zůstávají většinou doma a vaří a vaří a jen co dcery odrostou, tak začínají pomáhat. Vřele doporučuju si k dnešnímu článku stáhnout nějaký indický film, kde se právě jídlo řeší. Třeba Cizí oběd a nebo romantický English Vinglish, to je takový lite bollywood s tanečními čísly, ale snesitelný i pro běžného Evropana.

No a pochopitelně Ramsayho útěk do Indie!

Já jsem se vlastně díky indické kuchyni naučila vařit. Někdy v prváku, či v druháku na gymplu jsem mínila, že budu vegetarián a moje máma pro změnu mínila, že to není nejmenší problém, ale ona kvůli mně nebude vařit dvojí jídlo, takže když bude vařit s masem, musím si něco vegetariánského udělat sama.

krišnova kuchařka je k ukradení na netu…

Náš gympl byl tehdy v Libni, kousek od první Góvindy, a byla to ještě devadesátá léta, takže se snažili vařit dost poctivě a jejich jídlo bylo mnohem lepší, než to v jídelně na ZŠ Zenklova, kam jsme mohli chodit na obědy. Takže právě z krišňácké kuchařky jsem se učila vařit vegetariánská jídla, protože jsem byla odjakživa mlsná a jiné, tehdy dostupné vegetariánské kuchařky vycházely hlavně z makrobiotiky a mně ten koncept, že to má být co nejklidnější, středové a bez chuti, nevyhovuje. No a právě díky základním receptům od krišňáků jsem se naučila mimo jiné docela dobře používat koření a kombinovat divné chutě.

Takže pokud nemáte moc zkušenost s indickým jídlem, ale chcete proniknout do základních principů, krišňáckou kuchařku můžu doporučit.

Dnešní recepty z ní ovšem nebudou, spíš se pokusím dát dohromady dva recepty od každého z pokrmů takového bohatého indického oběda. Půjde o recepty, které opakovaně vařím, a budu se snažit vybírat takové, na něž jsou dostupné suroviny v běžném okresním městě ČR. Nevařila jsem je tenhle týden, protože nestíhám, takže fotky si budu rovnou krást z webů, o kterých si myslím, že stojí za pozornost, ale recepty jsou mnou již dříve opakovaně ozkoušené.

Jinak určitě doporučuju vaší pozornosti blog Ako chuti masala od Slovenky, která se do indie provdala.

Koho zajímá hlubší shrnutí, co se v Indii fermentuje, tak určitě potřebuje druhou knihu Sandora Katze The Art Of Fermentaion nebo alespoň tenhle článek. A samozřejmě nejde zapomenout, že Indie je obrovská a plná velmi odlišných národů a přírodních podmínek, takže kromě jednoduchých, základních jídel je neuvěřitelnou pokladnicích regionálních pokrmů. Můj současný oblíbený zdroj indické inspirace je Sanžaj Thuma a jeho youtubový kanel Vare vah chef.

Rýže

miska dokonalé basmati z epicurious

suroviny na 1 porci: (3 g vlákniny)

  • 80 g rýže basmati,
  • 120 ml vody,
  • špetka soli,
  • lžíce másla a nebo přepuštěného másla (ghí).

Propláchněte rýži opakovaně studenou vodou, dokud voda, ve které se proplachuje, nebude čirá. Zalijte dostatkem vody a nechte 30 minut namočenou. Mezi tím si začněte chystat zbylé chody. Po půl hodině rýži slijte, dejte do hrnce či rýžovaru, přilijte vodu ve dvojnásobném množství její váhy, přidejte máslo a trošku osolte. Přiveďte k varu, vařte 10 minut na mírném ohni a pak nechte 15 minut stát a docházet. Další varianta je, že rýži propláchnete, necháte chvíli oschnout a pak ji na másle orestujte, dokud nezačne průhlednět a zvonit, zalijete vodou, vaříte 10 minut a necháte dojít. Pokud nepoužíváte basmati nebo jasmínovku, tak vařte spíš 15 minut a nechte 15 minut docházet, ale tyhle jemné rýže jsou hotové rychleji.

Anebo to zkuste jako pilaf, tedy pulao: na tuku orestujte cibuli, koření, případně jinou zeleninu, a přidejte rýži.

Jednoduché indické pulao

suroviny na 1 porci (4 g vlákniny):

  • 80 g rýže basmati,
  • 5 g másla (oleje),
  • 50 g cibule,
  • 1 stroužek česneku,
  • 3 g strouhaného zázvoru,
  • 1 podrcená tobolka kardamomu,
  • 2 hřebíčky,
  • 3 kari lístky/ 1 bobkový list,
  • chilli paprička,
  • 2 g kurkumy,
  • 5 kuliček pepře,
  • malá rulička skořice.

Rozehřejte máslo a dejte do něj nastrouhaný zázvor, prolisovaný česnek a papričku nasekanou najemno. Přidejte koření a chvíli to restujte. Přidejte důkladně propláchnutou rýži a restujte tak dlouho, dokud zrnka nezačnou průhlednět a „zvonit“ — prostě se začnou chovat trošku jinak, díky tomu jak se v horkém omastku mění povaha škrobů na jejich povrchu. Zalijte vodou, stáhněte plamen a duste cca 10 minut. Posléze nechte 15 minut stát. Pokud do toho přidáte zelený hrášek a nedáte kurkumu, tak vám vznikne matar pualo a klidně tam místo kardamomu dejte třeba římský kmín. Případně tam můžete přidat daleko víc zeleniny a třeba rajčata a kešu ořechy, nebo třeba maso a pualy/pilafy proměnit na hlavní jídlo, nikoliv na přílohu. Zkuste googlit třeba biryani.

Kvašená rýže — panta bhat

Bengálci to jedí v půlce dubna při oslavě nového roku se smaženou rybou

Indové tento recept používají jako snídani v létě, kdy je pěkně ochladí, ale jde to hezky použít i jako přílohu. Je to vlastně takový rýžový kvásek. 

Suroviny na 1 porci (3 g vlákniny): 

  • 100 g vařené rýže,
  • 120 ml vody,
  • 20 ml syrovátky, vodního kefíru, láku z kysané zeleniny atp.,
  • 1 chilli paprička,
  • 1 plátek citronu,
  • 1 stroužek česneku,
  • 1/2 cibule,
  • 3 g soli.

Vychladlou rýži zalijte vodou a syrovátkou, osolte a zamíchejte. Rýže by měla být ponořená. Papričku opečte na troše oleje ze všech stran, dokud na ní nevzniknou tmavě hnědé puchýřky a dejte do rýže spolu s plátkem citronu, podrceným stroužkem česneku a půlkou cibule nakrájenou na velké kusy. Nádobu, ve které máte rýži, zakryjte či uzavřete a nechte 24 hodin stát v teple. Ideálně v indickém teple, tedy okolo 30 °C. Indové rýži jen zalévají vodou a ono to už zkvasí, v ČR a v zimně si vypomůžeme startérem. Z hotové rýže vyndejte koření a podávejte.

Jednoduché čapáty

Suroviny na 1 porci (8 g vlákniny):

  • 50 g celozrnné pšeničné jemně mleté mouky,
  • 20 g horké vody,
  • 10 g oleje a nebo mléka,
  • 2 g soli.

Smíchejte mouku se solí a svařte vodu s máslem, popřípadě do horké vody nalijte olej. Horkou vodou zalijte mouku a hnětejte, dokud těsto nebude husté, hladké a nelepivé. Pokud zrovna ta mouka nebude moc dobře sát vodu a bude to řídké, přidávejte po lžících mouku za stálého hnětení. V robotu to hnětejte alespoň 5 – 7 minut, ručně to dá tak 15 – 20 minut posilování svalstva na rukách. Těsto zabalte do potravinářské folie a dejte do lednice přes noc. Ale klidně vám tam vydrží i týden, v nulové zóně i déle.

Těsto rozdělte na 40 g části a každou část formujte do kuličky tak, že přetahujete okraj do prostředka a případně to zase rozplacatíte a v procesu pokračujete. Nakonec rozválejte kuličku na placku a pečte nasucho na hodně rozpálené litinové pánvi, nebo na takové té litinové plotýnce, nebo v tandůru, nebo na kamnech, případně přímo na mřížce na plynu cca 30 sekund a pak to obraťte. Před obrácením by se měly začít objevovat bubliny a po otočení by se měla placka nafouknout. Pokud budete používat bílou mouku, čapáty budou jemnější, budou se lépe nafukovat a počítejte s 3 g vlákniny na porci — tedy 2 čapáty. Horkou čapátu potřete rozehřátým máslem a pokud ji rovnou nesníte, tak ji skladujte v teplé troubě, aby nevychladla.

čapáty z Ako chuti masala

Indové mají neskutečnou paletu různých placek. Pečených, smažených, dělaných na páře. Včetně bezlepkových (na placky používají prosnou, cizrnovou a i luštěninovou mouku). Pro klasické indické chleby z pšenice mrkněte sem.

Pokud je můj výklad nesrozumitelný, koukněte Vah chefa (používá víc vody a neohřívá ji, varianty jsou značné).

Panýr tikka masala

Jedno z nejznámějších jídel indických restaurací. Když namísto čerstvého sýru použijete kuřecí maso, bude to fungovat lépe.

suroviny na 1 porci (5 g vlákniny)

Na panýr

  • 1 l plnotučného mléka
  • 20 ml citronové šťávy

(nebo 1 l nepříliš kyselého kefíru)

Svařte opatrně mléko a do vroucího nalijte citronovou šťávu. Kefír netřeba dále okyselovat. Vypněte plamen a nechte stát, dokud se to nezačne srážet. Nechte vykapat přes sýrařské plátno/staré prostěradlo či bílé bavlněné triko. Sražený sýr důkladně propláchněte vodou a pak zabalte ještě do plátna a na širokém cedníku zatižte pomocí prkýnka či talířku něčím těžkým. Třeba dvoulitrovou lahví vody. Nechte lisovat přes noc. Tuhý panýr nakrájejte na kostky.

Komu se nechce vyrábět panýr, tak koupí takový ten základní, jednoduchý čerstvý sýr- prodává se třeba pod názvem farmářský. Takový ten trošku vrzavý s velmi neutrální chutí.

obrázek je kuřecí tikka masala ze serious eat

Na marinádu

  • 200 ml jogurtu,
  • 30 ml citronové šťávy,
  • 10 ml oleje,
  • 5 g mletého římského kmínu,
  • 5 g mletého koriandru,
  • chilli či směsi chilli a papriky,
  • 4 stroužky česneku,
  • 10 g strouhaného zázvoru,
  • 5 g soli.

Smíchejte sůl, jogurt a citronovou šťávu. Rozehřejte olej, přidejte do něj nadrcený česnek a nastrouhaný zázvor (klidně je můžete rozmixovat v robotu na pastu — poměr 1:1 a udělejte toho víc, indové to používají všude. V lednici, v uzavřené sklenici to vydrží dlouho.) a když to budete chvíli opékat, přidejte koření a nechte rozvonět. Přidejte do marinády a důkladně rozmíchejte. Do marinády dejte panýrové kostky nebo kuřecí maso nakrájené na proužky. Do marinády přidejte zelenou papriku nakrájenou na větší kusy a cibuli nakrájenou na čtvrtky a rozebranou na plátky. Nechte marinovat v lednici přes noc.

Marinované maso/sýr společně s paprikou a cibulí napíchejte na střídačku na grilovací jehly/špejle a ogrilujte, případně pečte v troubě na 200 stupňů nebo v tandúru. Případně můžete marinovaný sýr či maso zprudka opéct na pánvi. Pak to nemarinujte s paprikou a cibulí.

Na omáčku

  • 20 g másla,
  • 10 g česnekovo-zázvorové pasty,
  • 1 cibule,
  • 50 ml smetany na šlehání,
  • 3 g cukru,
  • 5 ml citronové šťávy,
  • 100 g konzervovaných rajčat i se šťávou,
  • sůl,
  • půl svazku koriandrové natě.

Rozehřejte máslo, dejte do něj lžíci česnekovo-zázvorové pasty, nadrobno nakrájenou cibuli a restujte, dokud cibule nezačne karamelizovat. Pak přidejte nasekaná konzervovaná rajčata, většinu nasekaného koriandru a cukr a vařte cca 20 minut na mírném ohni. Přilijte smetanu a podle chuti dosolte a dokyselte citronovou šťávou. Omáčkou přelijte opečené či ogrilované kostky panýru či kuřete. Ozdobte trochou koriandrových lístků.

Vaječné kari

žluté kari s vejci se vaří v Kerale

suroviny na 1 porci (5 g vlákniny):

  • 1 vejce,
  • 1 cibule,
  • 10 g zázvorovo česnekové pasty,
  • 50 g sekaných konzervovaných rajčat (nebo 1 čerstvé),
  • 5 g kurkumy,
  • 2 g mletého koriandru,
  • 1 chilli paprička,
  • 5 kari lístku (nebo 1 bobkový list),
  • 100 ml kokosového mléka,
  • 2 g garam masaly,
  • 20g kokosového oleje,
  • 2 g semínek černé hořčice.

Na pánvi rozehřejte máslo, přidejte do ní kari lístky, nasekanou chilli papričku a hořčičné semínko. Pražte, dokud hořčice nezačne praskat, přidejte česnekovo-zázvorovou pastu a cibuli nakrájenou na kolečka. Chvíli restujte, dokud cibule nezesklovatí. Přidejte kurkumu, koriandr, garam masalu, rajčata a kokosové mléko a vařte cca 15 minut na mírném ohni. Na poslední minutu přidejte natvrdo uvařené vejce.

Dál — luštěninová příloha

Škrobové věci a hlavní část jídla už tedy máme, tak se vrhneme na luštěniny. Krásný přehled, co se v indické kuchyni používá, najdete zde. Dál je hustá příloha z loupaných luštěnin všeho druhu.

suroviny na 1 porci (cca 10 g vlákniny):

obrázek je z webové stránky, kde je krásně nafocený
postup. A používají víc druhů koření a žádné hrozinky.
  • 20 g sušené loupané cizrny (chana dal),
  • 50 ml vody,
  • 50 g sekaných rajčat,
  • 1 cibule,
  • 10 g zázvorovo-česnekové pasty,
  • 5 g garam masaly,
  • 0,5 g asafoetidy (když ji nemáte, tak ji tam nedávejte),
  • 10 g rozinek,
  • sušené chilli a nebo čerstvá chilli paprička,
  • čerstvý koriandr,
  • 20 g másla či oleje.

Cizrnu namočte přes noc. Rozehřejte olej, dejte na něj cibuli, česnekovo-zázvorvou pastu, chilli a suché koření. Nechte cibuli zesklovatět, přidejte rajčata, rozinky, vodu a cizrnu a na mírném ohni duste, dokud cizrna není měkká. Pokud budete používat originální chana dal — tedy loupanou a půlenou cizrnu — tak to bude tak do 30 minut, celou cizrnu vařte o něco déle. Jasně že tam můžete dát konzervovanou cizrnu, pak ji tam vražte i s nálevem a neřeďte to vodou. Do hotového dálu nasekejte koriandr, případně ho můžete zjemnit jogurtem či kokosovým mlékem.

Kdo nemá cizrnu, dá tam červenou čočku. Kdo má doma mungo fazolky, tak mu vznikne mung dál, atp.

Sundal

Sundal je dál z celých, neloupaných luštěnin s kokosem. Vlastně taková indická verze pučálky. Klidně na to použijte naklíčené luštěniny.

klidně to můžete použít místo chipsů k pivu

suroviny na 1 porci (5 g vlákniny):

  • 50 g vařené či konzervované cizrny, či jiné luštěniny,
  • 15 g strouhaného kokosu,
  • 5 g zázvoru,
  • 5 g česneku,
  • chilli paprička,
  • 5 g kurkumy,
  • hrstka kari lístků,
  • 3 g černé hořčice,
  • 1 g asafoetidy, kdo má,
  • sůl,
  • olej.

Dejte do mixéru strouhaný kokos, česnek, zázvor a chili a rozmixujte dohromady.

Rozehřejte olej, chvíli na něm nechte pukat hořčičná semínka, přidejte kari lístky a asafoetidu. Pak přidejte cizrnu, kurkumu a ochucený kokos. Chvíli pražte a pak to podle chuti osolte.

Sabží

Základní příloha z dušené zeleniny. Je docela dobře možné, že vás po přečtení výše uvedených receptů úplně nepřekvapí způsob přípravy — klidně použijte jakoukoliv jinou zeleninu, kterou máte po ruce.


suroviny na 1 porci: (6 g vlákniny):

  • 30 g mrkev,
  • 50 g cukety,
  • 30 g hrášku,
  • 50g žluté paprika,
  • 50g cibule,
  • 50 g sekaných konzervovaných rajčat a nebo 2 lžíce rajčatového pyré,
  • chilli paprička, nebo sušené chilli,
  • 10 g česnekovo-zázvorové pasty,
  • 10 g másla a nebo oleje,
  • 5 g koriandru,
  • 5 g černé hořčice,
  • 2 podrcené tobolky kardamomu,
  • 8 g kurkumy,
  • 5 g garam masaly,
  • 5 g listů pískavice — kdo má,
  • sůl.

Rozehřejte olej, nechte na něm rozprskat suché koření, přidejte cibuli, sůl, chilli a česnekovou zázvorovou pastu. Posléze přidejte na kousky nakrájenou zeleninu, chvíli restujte a pak přidejte rajčata a listy pískavice. Pokud používáte tvrdší zeleninu, tak to podlijte troškou vody a duste dokud zelenina není měkká.

Alu gobi — květák s bramborem

Jedno z mých nejoblíbenějších indických jídel. Teda hned po jehněčím birjaní.

suroviny na 1 porci (3 g vlákniny):

alu gobi z food 52
  • 50 g květáku rozebraného na růžičky,
  • 50 g brambor,
  • 1 menší cibule,
  • 10 g zázvorovo-česnekové pasty,
  • chilli paprička či sušené chilli,
  • 8 g kurkumy,
  • 5 g římského kmínu,
  • 5 g garam masaly,
  • kdo má, tak kari lístky,
  • sůl,
  • 20 g oleje či másla.

Oškrábejte brambory a nakrájejte je na menší kostičky. Rozehřejte olej a hoďte na něj římský kmín, chilli a kari lístky. Až se to dostatečně rozvoní v oleji, přidejte česnekovo-zázvorovou pastu, najemno nakrájenou cibuli a sůl a ještě pár minut pražte, dokud cibule nezesklovatí. Přidejte brambory a garam masalu a květák. Chvíli restujte a pak podlijte troškou vody. Uduste do měkka. Případně můžete přidat mražený hrášek. Posypejte sekaným koriandrem.

Palak panýr

Špenát se sýrem. Možno použít na jakoukoliv listovou zeleninu, včetně kopřiv, popence či mladých lístků křídlatky. Stejně tak to bude dobré s mangoldem a nebo listovou kapustou.

suroviny na 1 porci (3 g vlákniny):

  • 50 g panýru,
  • 200 g zeleného listí a nebo 100 g mraženého špenátového protlaku,
  • 1 menší cibule,
  • chilli paprička,
  • 30 g rajčat z konzervy a nebo 1 čerstvé, případně 2 lžíce protlaku,
  • 10 g zázvorovo-česnekové pasty,
  • 4 stroužky česneku,
  • 5 hřebíčků, menší smotek skořice, 3 tobolky kardamomu,
  • 5 g římský kmín,
  • 5 g koriandru,
  • 8 g kurkumy,
  • 5 g lístků pískavice,
  • sůl.

Pokud používáte špenátový protlak, tak ho prostě nechte rozmrazit. Pokud používáte zelené lupení, tak ho buď spařte horkou vodou, anebo blanšírujte — hoďte do velkého hrnce plného vroucí, osolené vody, chviličku vařte (špenát tak 30 sekund, listovou kapustu tak 2 minuty), sceďte a rychle zchlaďte v ledové vodě, aby to zůstalo zelené. Posléze to rozmixujte na hladkou kaši s troškou vody.

Rozpalte olej, dejte na něj chilli, suché koření kromě pískavice a kurkumy a chvilku pražte. Přidejte cibuli, česnek, zázvorovo-česnekovou pastu, kurkumu, pískavici, chilli papričku a sůl. Zmírněte oheň a restujte, dokud cibule nezačne karamelizovat. Přidejte rajčata, podlijte troškou vody a chvíli duste. Pak přidejte špenátovou kaši, chviličku vařte, přidejte na kostičky nakrájený panýr a vařte ještě minutu.

A podívejte se na video, jak se to dělá na indické ulici.

Tak základ bychom měli — rýži nebo placky, kari, luštěninu a nebo zeleninu. Co dál? Saláty!

Okurkový indický salát — raita

suroviny na 1 porci (3 g vlákniny)

obrázek jsem si půjčila odsud
  • 50 g okurky,
  • 50 g jogurtu,
  • malý stroužek česneku,
  • chilli paprička,
  • čerstvá máta a koriandr,
  • 3 g mletého římského kmínu,
  • sůl,
  • cibule.

Smíchejte jogurt s prolisovaným česnekem, solí a římským kmínem. Papričku, mátu, koriandr a cibuli nasekejte na jemno a smíchejte s kostičkami okurky. Promíchejte s jogurtem a nechte v vychladit v lednici tak půl hodiny.

Mrkvový salát — kosambri

zdroj obrázku

suroviny na 1 porci (3 g vlákniny)

  • 1 větší mrkev, nastrouhaná najemno,
  • 10 ml citronové šťávy,
  • dostatek koriandrové nati,
  • 10 ml oleje,
  • 5 g hořčičných semínek,
  • chilli paprička,
  • 2 g asafoetidy,
  • 10 g kari lístků,
  • sůl.

Nastrouhejte mrkev najemno, nasekejte koriandrovou nať a smíchejte to dohromady. Osolte a zalijte citronovou šťávou. Rozpalte olej a orestujte na něm hořčičné semínko, chilli, kari lístky a asafoetidu. Horkým olejem s kořením zalijte mrkev, promíchejte a nechte v lednici rozležet přes noc.

Tak, to bychom měli základní menu a teď k domu něco kysaného. A zde se nabízí především nápoje a nejrůznější čatní a pickles. A ty už tady na blogu jsou.

ajran. to nejlepší, čím zapít pikantní pokrm

Čatní si můžete udělat z angreštu, z nejrůznějích dalších bobulí, z rebarbory nebo třeba z melounových slupek. Ale klidně udělejte nějaké klasické — recepty třeba zde. Případně naložte okurky jako Indové. Více tipů na klasické pickles najdete třeba na wikipedii.

A pálivé indické jídlo nechcete zapíjet pivem, protože tím jenom rozšíříte kapsaicin po ústech. Chcete ho zapíjet jogurtovými či kefírovími nápoji — tak jako to dělá půlka Asie — lassí, ajran, důg, čás — všechno to má stejný základ — kysané mléko, vodu a něco na dochucení. Moje recepty najdete tady.

A indové také kvasí výborný řepný kvas kanži. Vlastně je pomalu čas na něj postavit, tradičně se dělá na konci zimy s prvními dny slunečného počasí.

A chtěli byste ještě nějaký dezert na závěr?

Šrikand — jogurt s kardamomem a šafránem

recept a obrázek jsou z webu saveur

suroviny na 1 porci:

  • 100 ml jogurtu,
  • 50 ml smetany,
  • 2 g šafránu,
  • zrnka kardamomu ze 2 tobolek,
  • 5 g medu nebo cukru moučky,
  • 10 g nesolených pistácií.

Do smetany dejte podrcený kardamom a zahřejte téměř k varu. Pak do smetany přidejte šafrán a nechte tak 30 minut louhovat. Přidejte cukr a celé to zamíchejte do jogurtu. Nechte vychladit v lednici. Podávejte posypané sekanými pistáciemi.

Pevně doufám, že máte základní představu, jak na základní indické pokrmy. Ten zbytek je daleko rozmanitější a širší, než si třeba i já umím představit. Ale někde člověk začít musí, že?

Pokud nemáte vhodné koření ve spíži, vydejte se do nějaké indické či pakistánské speciálky nebo do prodejny s kořením. Určitě chcete římský kmín, koriandr a zelený kardamom. Hřebíček a skořici koupíte v běžných obchodech. Pokud budete někde, kde mají čerstvé kari lístky (v Praze je mívají třeba Pakistánci na Žižkově nebo Viethajci na Korunní), tak berte čerstvé a dejte je do mrazáku, mají lepší chuť, než sušené, které tam také dostanete, společně s pískavicí. Případně kupte teda i tu namíchanou garam masalu, ale můžete si ji připravovat čerstvou — obecně jakékoliv namleté koření vyčichne dřív, než když smícháte celé v menším množství a namelete si ho těsně před vařením. Recept na garam masalu třeba tady — dokonce v češtině.

Stejně tak v takové speciálce budou mít skvělou rýži za lepší cenu, než v supermarketu, ale teda bude většinou ve 2 – 5 kg balení. A jestli chcete být autentičtí, tak tam taky vezměte nějaké sušené chilli vločky, ideálně kašmírského chilli. Kdo půjde na tu Lipanskou, tak si rozhodně neopomene koupit nějaké čerstvé samosy — taštičky se zeleninovo-bramborovou náplní. Mají je tam neskutečně dobré a křupavé. No a když už budete mít to koření, tak vám nic nebrání vrhnout se do tajů indické kuchyně. Komu nedělá dobře angličtina nebo přízvuk Vare vah chefa, tak určitě projde blog Ako chuti masala a tu krišňáckou kuchařku.

No a pak už jen uvařit rýži nebo upéct placky, nějaké dobré kari, trošku zeleniny, trošku luštěnin, nějaké čatní, salát a zapít to lassím. Není to úplně oběd do pracovního dne, protože do takového jídla je třeba vložit práce a lásky fakt hodně. Ale je to tak dobré!

Zuzka Ouhrabková

Blog jsem pro vás začala psát v roce 2012 z nadšení nad knihou Síla přírodní fermentace od Sandora Katze, kterou jsem i později přeložila, a od té doby už mě tato obskurní záliba v oprašování mikroorganismů nepustila.

Profesionálně se věnuji práci na projektu Paměť národa pro neziskovku Post Bellum.

Umím vymyslet kvašenou recepturu či vám poradit co kvasit ve vaší kavárně/bistru/nálevně. Fakt mi jdou nejrůznější rešerše Pro veřejnost pořádám i praktické workshopy, v případě zájmu mi prosím pište na e‑mail.



2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *