Kimči

různé kimči a tradiční kvašáky. zdroj

Speciálním druhem kysaného zelí je korejské kimči. Velmi návyková, pikantní superpotravina s poněkud specifickou vůní. Se spoustou lokálních a sezonních variant. V Koreji dostanete mističku snad ke každému jídlu a už i v Čechách můžete ledaskde dostat kimči, ať už jako přílohu, anebo si ho koupit domů. V Praze vřele doporučuju k testování buď korejskou speciálku v Korunní ulici nebo karlínskou restauraci Bibimbap.

Pro Korejce je to natolik klíčová součást jejich jídelníčku, že i korejští kosmonauti mají s sebou svou misku kimči i na orbitu.

A proč že je tak strašně zdravé? Protože kromě klasické mléčně kysané zeleniny (vitamíny, snadno dostupné minerály, obohacení B vitamínem, kyselina mléčná, probiotické bakterie, vláknina) ještě obsahuje navíc kapsaicin, spoustu zázvoru (protizánětlivé látky), česnekcibuli (inulin, sulfoxidy a allicin) a pokud děláte verzi s přidanými korýši a hlavonožci, tak se tam ještě objeví další minerály a velmi žádoucí omega 3 mastné kyseliny.

Podzim je dobou, kdy se v korejských domácnostech nakládá zimní kimči, které pak vydrží až do jara. Tradičně se uchovávalo ve velkých kameninových džbánech izolované slámou ve speciálních slaměných chýších, dnes už ovšem povětšinou bydlí v plastové krabici v ledničce. No a tak si ho můžete vyrobit i vy. Není potřeba se bát, že vám to vypálí vnitřnosti — klasické korejské kimči pálí tak decentně a štiplavost navíc dozráváním zeslabuje.
Jak už jsem zmínila, různých variant kimči je neskutečně mnoho. Dobrým zdrojem korejských receptů je web Yoon-ok Kim neboli maangchi a nejrůznější sezónní varianty jsou pak třeba tady. Pro začátek bych tu měla recept na klasické kimči z čínského zelí. Pokud nejíte maso, tak dejte místo rybí omáčky sojovku. Nashi, případně i mrkev, se dají bez ztráty kytičky vynechat.

Základní zimní kimči z čínského zelí

Ingredience na čtyřlitrovou sklenici:

zimní kimči pod bedlivým kočičím dozorem
 • 2 kg čínského zelí,
 • 300 g bílé ředkve,
 • 300 g mrkve,
 • 1 – 2 svazky jarní cibulky nebo jeden větší pórek,
 • 2 nashi, popřípadě jedna hruška a jedno jablko,
 • 70 g rýžové mouky nebo obyčejného škrobu,
 • 50 – 100 g cukru,
 • 250 ml vody,
 • 50 – 100 g zázvoru,
 • 2 větší cibule,
 • 1 – 2 hlavy česneku,
 • korejské sušené chilli papričky, popřípadě směs sladké papriky a chilli,
 • rybí omáčka,
 • krevety, olihně, ústřice sušené (pro odvážné i čerstvé),
 • 1 kg soli,
 • 5 l vody.

1) Příprava zelí

Rozkrojte zelí na čtvrtiny, opláchněte. Nyní se rozhodněte, jestli budete chtít zelí krájet nebo ho budete kysat ve větších celcích — dělá se obojí. Pokud budete krájet, tak zelí nakrájejte na čverečky velikosti jednotlivých soust. Do nějaké velké nádoby nalijte 5 litrů vody, nasypte tam kilogram soli a míchejte, dokud se to nerozpustí. Přidejte nakrájené zelí, něčím to zatižte, aby bylo zelí pod hladinou, a nechte 2 – 3 hodin stát. Občas jím zamíchejte. Pokud budete chtít dělat zelí vcelku, tak každou vrstvu zelí v hlávce velmi štědře posolte, naskládejte do nějaké větší nádoby (hrnec, kbelík a tak), zatižte a zalijte vodou tak, aby to bylo ponořené, a také nechte 2 – 3 hodiny stát. Prosolené zelí změkne a bude pěkně ohebné. Při delším nasolování se nelekejte silného sirného odéru, je to normální. Opakovaně zelí pořádně propláchněte.

2) Kimči pasta

Pokud se vám nechce kupovat rýžovou mouku, tak můžete namlít najemno nějakou kulatozrnnou rýži. Pro základní kaši na kimči svařte rýžovou mouku s cukrem a vodou na kašičku a nechte ji vychladnout. Do robota dejte cibuli, zázvor, česnek a rýžovou kaši a rozmixujte to na hladkou pastu. Zázvor a česnek přidávejte postupně za stálého ochutnávání — poměry jsou dosti individuální — mělo by vám to celé pořád chutnat. Přendejte pastu do nějaké hodně velké mísy a přilijte do ní 100 – 250 ml rybí omáčky. Opět platí pravidlo o průběžném ochutnávání. Doporučuju zajít si pro rybí omáčku někam do asijské speciálky a vzít thajskou, která má na obrázku oliheň, nebo ještě lépe vietnamskou, co má na etiketě tři kraby.

Jako další přijde do pasty chilli — pokud máte korejské papričky, přidávejte za stálého ochutnávání po lžících. Pokud to nahrazujete sladkou paprikou a klasickým chilli, přidávejte po lžičkách.

3) Všechno dohromady

Nakrájejte najemno na nudličky cibulky, ředkev, jablka a mrkev. Pokud máte čerstvé či rozmrazené mořské živočichy, tak ty taky nakrájejte, sušené podrťte nahrubo. Není třeba se jich bát — prokysá to bezpečně — proti nežádoucím bakteriím chrání vysoký obsah soli a dodají tomu spoustu umami. Rozhodně zkuste alespoň lžíci sušených krevetek. Je to vážně znatelný rozdíl.

Všechno to přimíchejte do pasty. Nandejte si rukavice (já si takhle loni bez rukavic způsobila kontaktní ekzém, kterého jsem se zbavovala asi čtvrt roku) a pastu se zeleninou pečlivě vmasírujte do opláchnutého zelí. Všechno to udusejte do nádoby, ve které to bude kvasit — mělo by se vám objevit určité množství šťávy. Zatižte kimči tak, aby všechny pevné části byly ponořeny pod hladinou šťávy, zakryjte potravinářskou folií, aby tam nelezly mouchy a prach, a nechte tak týden dva kvasit v teple. Během prvních dnů by to mělo docela bublat — šťáva bude patrně vytékat ven, tak to chce nějakou nádobu pod kvašák) a pak přemístěte do chladu. Zralé k jídlu to bude tak po dvou třech týdnech v lednici. Vydrží vám určitě do jara. Já jsem nedávno našla zapomenutou krabici kimči od loňska a kromě toho, že je hodně kyselé a měkké, tak mu nic není. Na vaření ideální.

V případě že je můj popis nesrozumitelný, podívejte se na video od maangchi:

Hotovo — a co teď s ním? Klasicky se jí malá mistička jako příloha k jídlu, ale kimči je ideální i na vaření. Tradičně se přidává do polévek, omelet, do stir fry, do masových kuliček nebo asijských knedlíčků. Stejně tak bude výborné jako součást sendvičů nebo třeba v suši. Tepelnou úpravou sice přijdete o probiotické mikroby, ale většina ostatních účinných látek tam zůstane. Takže syrové kimči je nejlepší, ale rozhodně je lepší jíst tepelně upravené kimči, než žádné.

Instatní superpolévka

 • 2 lžíce kimči,
 • 1 lžička miso pasty,
 • asijské instantní nudle,
 • případně vejce, tofu nebo maso.

Nasekejte kimči, smíchejte s miso pastou. Přidejte nudle a zalijte 3 dcl vroucí vody. Nechte nudle nasáknout dostatek vody. A pak touto zázračnou polévkou vykurýrujte kocovinu, nachlazení, splín a vůbec téměř jakoukoliv bolístku.

Pokud z toho chcete plnohodnotné jídlo, přidejte bílkoviny v podobě vejce (natvrdo, smažené či ztracené), opečeného tofu či pár plátků masa. Kdo má k dispozici pořádný vývar, bude to zalévat vývarem a přidá tak ještě kouzlo pořádného vývaru.

88 komentářů u „Kimči“

  • Určitě není nezbytný — jen to urychlí kvašení. A teda pokud kimči necháš dozrát, tak voni ho bakterie stejně sežerou a nezbude tam.

  • Nakládám kimči několik let a právě včera jsem zachytil výprodej čínského zelí v Kaufu.Tak mám toho 35 litrů !!! Snad vydržíme do jara…
   David

 1. Je kimchi nejak silne citit během toho tydne-dvou v teple? Muzu se do toho pustit i v 2+1 bez toho, aby se ostatní z bytu odstehovali? Diky

  Odpovědět
  • to záleží na tom, jak vám těsní víko té nádoby a jak moc to otvíráte. Jako patří spíše k těm pronikavějším pokusům, ale není to žádné strašlivé zamoření.

  • Kimchi jsem naložil právě včera; dělal jsem něco podobného už před mnoha lety podle čínské kuchařky v „kroužkové vazbě“, jmenovalo se to myslím zimní kvašený salát. Složení bylo víceméně stejné, snad tam chyběl zázvor. Mám starý dřevěný domek po Němcích, takže jsem to tenkrát mohl po zkvašení uklidit na chodbu; kdykoliv si ale někdo odebral z uzavřené sklenice, věděli jsme o tom všichni (nejvíc je z toho asi cítit česnek). Vydržet se to ale samozřejmě dá, ostatně — co se nedá vydržet, že 😉 Gezzer

 2. Trochu off-topic. Na konci článku odkazujete na vývar. Nevím, co konkrétně autorka míní pojmem Evropa, ale po mém povrchním bádání jsem shledal, že i v ČR není snadné sehnat kuřecí pařáty. Vy víte, kde je mají?

  Odpovědět
  • No maj je v každé větší vietnamské tržnici. Ale ať už jsou dovážené z vietnamu a nebo z kuřat chovaných kdesi po ČR, zcela zaručeně nejde o šťastná kuřata a nebo alespoň o kuřata co žila podle základních hygienických norem.

  • Díky za odpověď. Já jsem právě psal e‑maily do biochovů, které jsem vygůglil, nicméně žádný z nich nebyl schopen můj požadavek vyřídit. Nevím co s tím dělají.

  • Tak z chovů jdou kuřata na jatka, a tam patrně putují do kuřecího separátu… A vyžebrat je na jatkách bude vcelku problém, Míša z TRMS mi zkoušela sehnat telecí nožičku, ale prej to není možné. A to i přes to, že jaksi vepřové jsou běžně v prodeji.

  • už delší dobu se chystám kimči vyzkoušet.. článek perfektní, určitě zkusím. jen bych chtěl dodat, že všechna kuřata u nás jsou chovaná podle základních hygienických norem (myslím velkochovy). a pařáty po oddělení od těla rozhodně nejdou do separátu, ale konfiskují se a jdou do kafilérie. teda aspoň by měly, ale na některých jatkách v dnešní době pracuje tolik pařátů chtivých vietnamců, že do kafilerie se nedostane už nic..

  • Takže ty pařátky v malešicích jsou zabavené na českých jatkách a nikoliv produkt černých chovů maskujících pěstírny marihuany?

   To je spíš dobrá zpráva!

  • Jajky, to je dobre vedet, ze je o paraty takova poptavka 😀 Ja je pouzila jen jednou, jako dekoraci na slet carodejnic, jinak je vyhazuji. A musi byt jen z kurete nebo muze byt i slepka?

 3. Na pazoury doporučuju místního řezníka. Nebo se zeptejte v molochovi — Makro docela vyznává zásadu, že náš zákazník, náš pán, byť teda občas poněkud saturninovsky. Ale doporučuju nechat si u pultu služeb zákazníkům vyžádat vedoucího oddělení syrového masa, nějaký donašeč do polic zásadně neví nic.

  Odpovědět
  • No- přesně ty používám (z duše nesnáším takové ty tlusté na mytí záchodů).

   A teda u kimči bych se fakt nebála, že jeho …vůni… přebije latex ;-D

  • A teda pokud někdo má dostatečně zdravou kůži a nebude to s tím čili přehánět, tak to jde i bez nich. Ale mně se fakt vyrazil takový malý flek kontaktního ekzému, co se pak nechtěl ztratit.

  • Mno, já tedy žádné rukavice nepoužívám, kvalitního korejského chilli dávám dvacet deka na pět litrů tovaru a nikdy jsem s tím neměl problém. To když jsem krájel větší množství habaner do ještě většího množství guláše, to už byla jiná. Zejména když jsem ráno vstal, protřel oči a podrbal gule. Nevím co bylo horší 😁😁😁

 4. Nakonec jsem to dělal bez rukavic,. Prostě jsem je nemohl najít a zároveň jsem se nemohl dovolat drahé polovičce. Nasypal jsem tam 25 gramový pytlík. Tak uvidíme jak mám zdravou kůži. zatím to trochu pálí. Pro jistotu jsem si ruku namazal krémem.

  s přípravou jsem měl podobný problém jako u klasického zelí. Nasolené a změklé zelí jsem měl potřebu neustále ochutnávat:-)

  Odpovědět
  • Když nemám rukavice, můžu si navlíknout na ruku igelitový sáček, ten najdu vždycky.
   K.

  • nejjednodušší bude koupit rýžovou mouku u vietnamců a nebo ve zdravé výživě.
   Jinak pokud vařit celou, tak kulatozrnnou a pořádně rozvařit — to co člověk chce je ten škrobovitý šlem.

 5. Děkuji za odpověď, bohužel nevládnu cizími jazyky tak ještě jeden všetečný dotaz — mluvíte-li o čínském zelí jde skutečně o čínské ? Nebo jak je u nás mylně nazývano zelí pekingské ? Čínské zelí je u nás nesehnatelná věc (myslím u nás na maloměstě a nejsem si jist zda vietnamci v Brně na olomoucké mají)

  Odpovědět
  • určitě neutahovat moc pevně, aby mohl unikat oxid uhličitý, zkusit to můžete, ale bez zajištění toho, aby všechny pevné části byly pod hladinou láku se výrazně zvyšuje šance, že to zplesniví.

 6. Aha tak kecám korejci kimči nezatěžují https://www.youtube.com/watch?v=7OpwV318N78 ale dávají na vrch vrstvu přebytečných vnějších listů, aby zplesnivěly ony a ne přímo kimči. No, dávám přednost tomu, aby neplesnivělo nic a tak zatěžuju. S igeliťákem to je zcela nenáročná metoda a ani systém dvou sklenic vražených do sebe nevyžaduje žádnou přílišnou techniku či investice.

  Odpovědět
 7. Super! Děkuji. Jinak, kimči jsem utáhl víkem bez těžítka a i přesto unikala tekutina ven. Tradiční kimči se dělá v celých hlavách (rychlé kimči se krájí na kousky), má to konkrétní výhodu — celé hlavy asi pomaleji kvasí a vydrží tedy déle uskladněné, že??
  Nyní zkouším i naše kys. zelí, opět bez těžítka s otočným víkem a zdá se, že oxid uhl. si cestu ven najde, kapalina také, ovšem hlídám si vrstvu tekutiny, aby byla nad hladinou. Má tekutina správně utíkat ven? Přemýšlel jsem i o víku s vyvrtaným otvorem, ale nevím…děkuji. th.

  Odpovědět
 8. Díky za tyhle stránky a návody — já jsem experimentálně kimči udělal před dvěma týdny. Měl jsem to v lahvi normálně v kuchyni — průběžně jsem upouštěl „přetlak“. Teď to mám už den v lednici.
  Šťáva je teď ale hodně kyselá (před několika dny nebyla) a zelenina je taková „perlivá“ na jazyku.
  Jak to vlastně má chutnat? Neudělal jsem něco špatně?

  FYI: objevil jsem tyhle skleněné nádoby na kvašení — http://www.zasilkovyobchod.cz/eshop-kategorie-116-dozy-na-nakladani-kvasaky.html

  Odpovědět
 9. jak teď čtu ty tipy s tou rozvařenou rýží.….já debil se ji snažil rozmixovat na mouku suchou :-)) jen se obrušovala a mouka furt nic :-)) tak jsem použil solamyl, asi chyba ???!!! čekám čekám 5 dní a nic nebublá, ale snad bude :-))) jsem z těch co chybami se učí :-))) Hugo

  Odpovědět
  • Solamyl je v pohodě ‑nic bublat nebude — kvašený zelí taky nijak extra nebublá. Jen to bude pomalu kysat. Průběžně ochutnávej a až tam bude ta kyselost cítit a bude ti připadat tak akorát, tak to přendej do lednice, Jinak rýžovou mouku mívají ve zdravých výživách a nebo v asijských speciálkách.

  • tak nakonec to dopadlo nad očekávání dobře, jím to skoro ke všemu a co jsem věnoval kámošům, tak si to nemůžou vynachválit…jen jedna malá nevýhoda, rychle to mizí, :-)) Hugo

 10. Zrovna jsem dodelal kimci 0.1, tak snad to dopadne:) Jen jsem se chtel zeptat, jak husta vam vysla ta pasta? Ja ji mel dost ridkou uz po rozmixovani a po pridani omacky to teklo.

  Odpovědět
  • No spíš hustější, než řidší — asi chtěla vařit delší dobu. Ale tak ono je to víceméně jedno.

  • Asi na tom vazne nezalezi, zjevne to funguje i tak, krasne bubla a po odvickovani vhani slzy do oci;).

 11. Zdravím, kimči som naložil do 4 l fľaše a na víčko som dal kvasnú zátku a utesnil, nič som nezaťažoval, myslel som, že keď mám kvasnú zátku, tak to netreba… V prvé dni bolo všetko pod šťavou, teraz (po cca 5 dňoch) však šťava klesla na dno fľaše a tým zdvihla zelí nahor až k víčku a do kvasnej zátky sa dostala samotná šťava z kimči. Zatiaľ však nič nevyteká von, ale kimči cítiť hodne, takže asi kvasí 🙂 Tak teraz neviem, či to mám nechať tak, alebo to mám niečím zaťažiť?
  A ešte, prosím, k zloženiu… dal som na tú 4 l fľašu celé balenie sušených kreviet z vietnamskej tržnice… myslím, že to bolo 200 gramov … nie je to veľa? 😛 🙂
  Ďakujem 🙂

  Odpovědět
  • 🙂 Trošku pomůže kvasnou nádobu uzavřít do plastikového boxu. Ale stejně jako se člověk té …vůně… úplně nezbaví.

 12. Zdravim Zuzko. Dekuji za stranky, jako prvni recept jsem si vybrala Kimci.Mozna jsem udelala chybu v procesu, ale Kimci vubec jako zatuchle ponozky nesmrdelo, jen cesnekovo-zazvorove. Recepturu jsem dodrzela , jen misto chilli +paprika jsem tam dala nakladane thajske papricky, ale konzervant na obalu nebyl zadny, jen sul. Ten tyden, co jsem ho delala zrovna polevily vedra, mela jsem ho na okne v kuchyni, kam slunce za cely den nezasvitne. Ted uz je v lednici. Tak nevim, jestli budu mit kimci nebo neco jineho.…:-)

  Odpovědět
 13. Tak mi to nedalo a dnes jsem zkusil nalozit sve prvni kimci. Pospichal jsem a tak jsem se drzel receptu bez ochutnavani pasty. Poznatky a pripominky: prvni chyba byla, ze jsem nechal zeli ve slanem laku moc dlouho — cca 6 hodin, nebyl cas se do toho pustit driv, zeli pak bylo hodne slane a musel jsem ho mnohokrat vyplachovat, aby chut nebyla tak presolena, navic se uplne ztratila krupavost. Krom tech nejtlustsich kousku to spis pripominalo konzistenci uvarene zeli. Dalsi problem byl se zazvorem, dal jsem 70g na 1,7 kg zeli a ten zazvor to strasne prebiji, stacilo by ho polovicni mnozstvi. Nemel jsem slane krevety a tak jsem dal vice rybi omacky, cca 250ml, v chuti cerstveho vysledku ani neni moc znatelna. U vareni ryzove mouky jsem take tapal, je nutne ji provarit? Mne v ni po chvili v receptu uvedenych mnozstvich stala lzice a jeste jsem doleval vodu, aby aspon chvilku probublala. Dalsi poznatek, 1,7kg zeli s ostatnim nestaci na naplneni trilitrove sklenice, asi ctvrtina sklenice chybela, tak jsem improvizoval a dal to do trech 720ml zavarovacek a zbytek sezral za cerstva. Tak jsem zvedavej jake to bude, az to trochu prokysa, mrkev, cibulku, redkvicky, jablko jsem nesolil a pasta mi take neprisla moc slana, tak se ta slanost toho zeli snad trochu vyrovna a treba se zakulati i ta chut toho zazvoru.

  Odpovědět
 14. Milá Zuzko, nakládala jsem před třemi dny kimči do kvašáku, je celkem cítit, šťáva vytéká, i to bublá… Jen řeším to, jestli má být vzduchotěsně uzavřené? Myslela jsem si, že když je vše ponořené pod hladinou, izoluje se samotnou vodou. Když jsem ho dělala poprvé s kamarádkou, tak jsme vršek kvašáku zabalily do fólie, kamarádka to tak dělá vždy, aby zabránila přístupu vzduchu a tenkrát bylo cítit mnohem víc… Nevíte prosím, jak by to mělo být správně, jestli je fólie nutná nebo stačí systém kvašáku? Díky Marie

  Odpovědět
  • Stačí systém kvašáku. Zrovna kimči, pokud má dostatečně vysokou hladinu láku a je zatížené, je proti riziku napadení jinými věcmi docela odolné, protože je tam všechno to chilli, zázvor, česnek a cibule.

 15. Díky za recept. První kimchi podle Vašeho receptu už má skoro čtrnáct dní a postupně ochutnáváme, druhé (po nákupu originálních surovin) vzniklo včera — přece jen čekat pak měsíc na další…

  Odpovědět
 16. Ahoj. Mám dva dotazy. Máme kimči naloženo a za chvíli by podle receptu mělo být hotové. Jak má ale chutnat výsledný produkt, čili jak poznám, že vše zkvasilo jak mělo? Taková ta perlivá chuť, která je při kvašení charakteristická, tak tu už by to mít nemělo, že?
  Otázka druhá: kde a v čem to potom skladovat? Má to jít do sklenic s víkem nebo do kvašáku? Při pokojové teplotě nebo raději v lednici? (kvašák se totiž do lednice nevleze)

  Díky Petr

  Odpovědět
  • určitě jde, ale ve své podstatě to je trošku plýtvání, protože to stejně kvasí. Vono s kimči je to jak s bramborovým salátem — respektive jako s jakýmkoliv jiným salátem. Korejci mají kimči děsně moc drhů (jako stovky) a kimči říkají i věcem nefermentovaným a bez paprik 😉

  • zdravím, omlouvám se za přehlédnutí komentu a že odpovídám tak pozdě.

   Jasně ‑bude to fungovat i bez škrobové moučky, jen je potřeba počítat s tím, že šťáva bude o něco řidší.

 17. Dobrý den, jdu pro radu, v poslední době se mi nějak nedaří — je pravda, že jsem zkoušela „málo pálivé pro dětí“ s raltivně malým množstvím čilipapriček, což mělo za následek, že to zkvasilo velmi rychle a je to moc kyselé (a mě to tak nechutná, hmm). Tak jsem se vrátila k původní verzi „na kilo zilí kilo čili“ a zatím relativně lepší, ale přijde mi, že to pouští moc vody, tím se to naředí a zase rychleji kyselí… Původně mi to skoro žádnou vodu nví nedělalo. Dneska jsem to přecedila a znovu upěchovala a uvidím co bude, ale kdybyste měl někdo nějaký osvědčený trik/vysvětlení/komentář, budu moc ráda.

  Odpovědět
  • Máte moc živé zelí a tak je potřeba kysání zpomalit.

   Jednou cesotu je zvýšit objem soli, druhou pak fermentace v chladu. Dostatek šťávy je v pořádku, to chcete — ostatně to také indikuje, že zelí bylo čerstvé. Lák z kimči je skvělý třeba do polévek, nebo třeba do koktejlů jako je bloody mary 😉

  • takže — udělejte kimči, klidně zcela nepálivé a buď ho nechte jeden den rozkvasit v teple a pak ho rovnou vražte do lednice, nebo ho vražte do té lednice rovnou. Ostatně japonci klasické kimči dělají buď začátkem zimy a nebo ve speciálních chladicích boxech. Tím že ho v chladu fermentují o trochu jiné kultury, než při běžném kysání, tak je sladší a aromatičtější.

   Jinak současné příliš kyselé kimči můžete těsně před podáváním zcela na tvrdo osladit, čímž se stane jedlejším. A nebo ho používat do vaření.

 18. Dobrý den,

  tenhle recept mě navnadil natolik, že jsem se odhodlal, a kimči realizoval. Vynechal jsem mouku i cukr (i krevety) a teď mi plná sklenice stojí ve spíži a já netuším, jak poznám, jestli to vůbec zkvasilo. Bublání proběhlo, vytekla tmavá páchnoucí šťáva, ale jestli je to ono či jestli je to už hotové, prostě nepoznám. Nezdá se mi, že by to začalo chutnat jinak (kyseleji) než na začátku. Ne, že by mi to nechutnalo, ale rád bych měl kimči a ne odstátý zeleninový salát…

  Odpovědět
  • jestli to bublalo, tak to kvasilo. Hodně kyselé to začne být až časem. pokud vám to chutná, tak to jezte 🙂

 19. Já nemám rád čínské zelí, tak dělám takovou počeštěnou variantu z našeho zelí. A taky to funguje, jen je to trošku tvrdší.

  Odpovědět
 20. Technická otázka — včera jsem udělala první kimchi v životě (díky za skvělý blog, btw.), mám ho napěchované ve skleněné pětilitrovce a ona z toho vytéká „voda“, ale v docela velkém množství a uvnitř láhve se mi vytváří vzduchové kapsy a bubliny. Není to problém? Neměla bych to přepěchovat, nebo vypustit prostory s bublinami a tekutinu vrátit zpátky? Mám strach, aby se to nezkazilo, dalo to dost práce… Díky:-)

  Odpovědět
  • je vedro, tak to kvasí mohutně, no. Kapsy jsou s kysličkíkem uhelnatým, ale upěchovat to určitě můžete. Voda z toho ještě nějakou dobu přetékat bude.

   Respektive pokud chcete kvas zpomalit, tak to vražte do lednice už rovnou

  • tak kimchi založenému v půlce srpna se teprve teď dostává řádného ocenění — je dokonalé:-), zjemnělo, už skoro nepálí a je skvěle ostře kyselé… a to jsem si říkala „nikdy víc“, asi ho pomalu zase založím…

 21. Zuzko, dobrý den, prosím, jak zásadní je v celém procesu rybí omáčka a krevety? Mám silnou alergii na ryby a mořské plody, můžu je prostě vynechat? Děkuji, Andrea

  Odpovědět
  • Trochu s křížkem po funuse, nicméně v klidu můžete vynechat obojí, výsledkem bude veganská varianta kimchi :).

 22. Dobry vecer.Kimci delam jiz nekolik let.A v poradku.Ale posledni dve varky,me zeli zkrehlo tak ze nekrupe a je meke.

  Odpovědět
 23. Ahoj! Rozvar mi napoprvé hrozně ztuhl. Maangchi používá na skoro 500 ml vody a jen dvě lžíce škrobu (+-70g). Má někdo nějaké vysvětlení pro ten rozdíl?

  Odpovědět
  • Zdravím, dělal jsem kimchi už potřetí a rýžová kaše (melu si rýži v mlýnku na mouku) mi podle receptu vyjde vždy dost hustá, což se vychladnutím ještě zvýrazní. Neřeším, vyberu to z hrnce a rozmixuju s ostatními ingrediencemi, kaši to udělá tak jak tak.
   Tentokrát jsem přidal i ty mořské plody a dokonce jsem sehnal pravé korejské chilli papričky, balení 0.5kg. Přesně jak je v článku napsáno, nepálí tolik, jsou krásně červené a aromatické. Na kimchi ze 3.5kg zelí se mi „vlezlo“ 6 polévkových lžic. Červené barvy z fotek a videí jsem nicméně zatím nedosáhl, korejci tam toho prostě sypou o dost víc :-). Tentokrát jsem i opravdu důkladně vymačkal vodu z propláchnutého zelí a nevzniklo tolik „vodnaté“ šťávy, jako při předchozích pokusech. Spíš takový hustější šlem, což je ale podle všeho v pořádku. Nechal jsem týden kvasit v teple a poté dal do lednice. Předchozí várku jsem nechal v teple skoro 2 týdny a už to bylo moc kyselé. Teď ještě vydržet ty 2 – 3 týdny, než se to uleží.

  • Doplnění — dříve jsem mouku sypal do horké vody, ale při poslední várce jsem ji nejprve rozmíchal ve studené vodě a poté přivedl k varu. Tak se to zřejmě dělá správně a tímto způsobem mi kaše vyšla výrazně lépe a ani při chladnutí neměla tendenci k tuhnutí.

 24. Ahoj, chtěl jsem se prosím zeptat. Nechal jsem kvasit Kimči 10 dní v pokojové teplotě, přijde mi to mooc kyselé a nechutná mi to. Ochutnával jsem to po třech dnech kvašení a bylo to ještě chutné, teď už je to prostě mooc. Měl jsem to dát do lednice už po těch třech dnech, nebo jsem něco zvoral…? Nevímnevím, asi zůstanu u svých pickles, po těch nesmrdí celý barák…;oD

  Odpovědět
  • Zdravím, 10 dní už je opravdu dost. Osobně jsem nechával týden a i ten je někdy moc. Dost záleží na teplotě v místnosti, kde se kvasí. Před 2 dny jsem dělal novou nálož a tentokrát rovnou do lednice, zkusím nechat 1 – 2 měsíce.

 25. Máte někdo zajímavou vlastní úpravu či odzkoušenou alternativu místního receptu? Zatím se držím uvedených ingrediencí, jen jsem v čase zvedal množství rybí omáčky a korejského chilli. Taky by mne zajímalo, jestli někdo nezkoušel dělat méně koncentrovaný slaný nálev pro zelí.

  Odpovědět
 26. Zdravím příznivce kimchi. Já jsem zkusil českou variantu kimchi a přidal jsem kopr, na nudličky celer a petržel. Výsledek něco jako čalamáda. Chutná všem i dědeček 87 let si pochvaluje. V létě zkusím okurkové. p.s. Bez originál chili z koreje to není ono.

  Odpovědět
 27. Zdravím, dělal jsem kimchi už asi 7x ale podle jiného receptu s výsledkem jsem spokojený. Ale stejně mi to nedalo a koupil jsem si u Vietnamců kimchi v plechovce, a chutná to trochu jinak, takové sladší.. Přemýšlím, že příště tam dám kari pastu. Jinak kvasit to nechávám tak tři až čtyři dny. Je to silně návykové a jim to ke všemu, nejlépe v kombinaci s rýži ale také je skvělá polévka

  Odpovědět
 28. Třeba se to bude někomu hodit.
  Po roce existence jsem objevil u nás v Brně na Josefské Korejskou speciálku Shin K — food!
  Mají všechno. Takže pozdě, ale přece!

  Odpovědět
 29. Zdravím, dovoluji si přidat pár zkušeností a tipů, ke kterým jsem se za poslední 2 roky dopracoval. Původní recept nadále dodržuji, protože jsem zatím nenašel lepší.

  1. Množství soli k nasolení zelí uvedené v receptu je na první pohled opravdu děsivé, ale rozhodně doporučuji neubírat a nepodceňovat. Vyzkoušel jsem dát poloviční množství soli na stejné množství vody a výsledek byl jiný. Určitě nechat minimálně ty 2h, lépe alespoň 3h zatížené zelí namáčet. Následný řádný proplach tu šíleně slanou vodu z povrchu zelí smyje a sůl, co zůstane uvnitř zelí, je žádoucí.

  2. Je dobré si zelí připravit s předstihem, nechat ho pořádně okapat a co nejdéle oschnout. Toto je klíčové, pokud člověk nechce mít příliš vodnatý výsledek.

  3. Rýžovou mouku je dobré dávat do studené vody a pak přivést k varu, ne obráceně.

  4. Cukr není vůbec nutný a pokud ho někdo přesto chce dát, postačí 1 – 2 polévkové lžíce.

  5. 100g zázvoru je docela hodně a je to pak znát na výsledné chuti. Pro více neutrální chuťový zážitek doporučuji nejprve zkusit těch 50g a příště upravit dle finálního produktu. Chuť samotné kimči pasty je důležitá, ale rozhoduje výsledek. Pokud má někdo rád zázvor moc a hodně, dá 100g rovnou.

  6. Rybí omáčku lze s klidným vědomím použít běžně dostupnou Squid s olihní. Zkoušel jsem vyhlášenou Red Boat z testu (odkaz v debatě) a opravdu jsem žádný zjevný rozdíl nevnímal. Množství nepřehánět, v receptu uváděných až 250ml je docela extrém a výsledné kimči pak může být opravdu HODNĚ slané. Osvědčilo se mi 100 – 150ml.

  Odpovědět
 30. 7. Jablko je možné zkusit rozmixovat přímo do pasty. Do poslední várky jsem to udělal a přijde mi, že je to dobrý nápad. Kvašení tu sladkost kousků jablka/hrušky přece jen zcela neodstraní a někomu to může vadit (mně trochu).

  8. Korejské chilli je zcela zásadní pro výslednou chuť, aroma a samozřejmě i barvu :). Bez něj to bohužel nikdy nebude ono. Pálivost je oproti běžnému chilli koření spíše mírná. Začínal jsem opatrně na 5 polévkových lžících, do posledního kimči už jich šlo 25 a cítím, že tam je pořád prostor (viz korejská videa nabírající hrnky), aniž by byl výsledek příliš moc pikantní. Ovšem toto je jistě velmi individuální věc. Tak jako tak, fermentace a odležení výslednou chuť hodně zjemní a uhladí, takže část té původní „syrové“ pálivosti z počáteční kimči pasty vymizí.

  9. Další podstatnou ingrediencí, kterou není dobré vynechat, je něco mořského. Zdůrazňuje to již původní recept. Jakmile to poprvé zkusíte, už nebudete moci jinak :). Kvašení spolehlivě zlikviduje jakékoliv nežádoucí bakterie, není třeba mít obavu ze syrových ingrediencí. Už rozmražené krevety dělají úplné zázraky, zkuste cca 200g nakrájet na kousíčky a vmíchat do směsi. Nedoporučuji mixovat přímo do pasty, jednou jsem to udělal a z nějakého důvodu byl výsledek nevalný.

  10. Ideální konzistence směsi pasty a zeleniny je taková „hustě-bahnitá“. Nejde to moc udusávat, ale současně je minimum volné šťávy. Není třeba mít obavu, pokud v takovém případě povrch není pod hladinou. Při vhodném zatížení lze již druhý den pozorovat, že ze směsi nahoru vystoupí tekutina, která povrch hezky „uzavře“. Osobně používám 5l keramický kvašák s vodním žlábkem, těžítky a víkem.

  11. Poslední věc se týká teploty a doby kvašení. Očividně platí, že různá teplota a čas = různý výsledek. K dosažení výrazné kyselosti nechat kvasit asi 2 týdny v teple. Pro velmi aromatický zážitek a agresivnější chuť je nutné dát kimči rovnou do lednice a to alespoň na 6 – 8 týdnů. Nu a pak jsou různé varianty mezi tím. Mně vyhovuje kombinace 4 – 5 dní při pokojové teplotě k nastartování procesu a poté přesun do lednice minimálně na měsíc. Poslední kimči jsem nechal 5 dnů v technické místnosti (22−23 st.) a poté dal do sklepa, kde je konstantních 12 st. Po více než 5 týdnech (přesně 38 dnech) jsem kvašák otevřel, ochutnal a ukázalo se, že toto bude pravděpodobně můj preferovaný postup. Při tom množství chilli, které jsem použil, je pálivost překvapivě umírněná, chuť lehce nakyslá a velmi jemná, aroma příjemné, nijak smrduté. Aj žena ňa pochválila :).

  Třeba to někomu pomůže. Kimči zdar!

  Odpovědět
  • Odpovídá 250ml vody na množství surovin v receptu. Při použití 250ml vody na 1kg zeleniny by vám z toho vznikla kimči polévka :).

Napsat komentář